Artykuł sponsorowany

Rozwój fotowoltaiki w Polsce i na świecie

Rozwój fotowoltaiki w Polsce i na świecie

W dzisiejszych czasach nieustannie szuka się nowych sposobów na ekologiczne, a jednocześnie wydajne pozyskiwanie energii. Takie działania są spowodowane zmianami klimatycznymi oraz strachem przed wyczerpaniem się dotychczasowych źródeł. Innowacyjnym i niezwykle prostym rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli przekształcenie energii z promieni słonecznych na elektryczność. Sprawdźmy, w jaki sposób rozwijała się ta dziedzina w Polsce i na świecie.

Początki fotowoltaiki na świecie

Pierwszych pomysłów opierających się na zasadzie działania fotowoltaiki można doszukać się już w pierwszej połowie XIX wieku, czyli niemal 200 lat temu! Badacze w tym okresie zauważyli, że pewne substancje są zdolne do pochłaniania promieni słonecznych, a następnie przekształcania ich w energię elektryczną. Pierwsze panele wykorzystywały selen, jednak fotowoltaika była wtedy mało skuteczna.

Specjaliści z firmy Fotoogniwa są przekonani: Mimo początkowych niepowodzeń naukowcy wiedzieli już, że po dopracowaniu fotowoltaika może być bardzo wydajna, a sama jej koncepcja okazuje się słuszna. Nieustannie trwały więc prace nad ulepszeniem technologii.

Ogniwa słoneczne z selenu przekształcały energię słoneczną w elektryczną w zaledwie 1 – 2%. Przełomem stało się użycie w ich budowie krzemu, który dawał skuteczność na poziomie 6%.

Rozwój technologii fotowoltaicznej

Wiek XX stał się przełomowy dla rozwoju nowoczesnej fotowoltaiki. W tym okresie coraz częściej zwracano uwagę na zachowania pro środowiskowe i konieczność oszczędzania energii. Było to związane z niespotykanym wcześniej rozwojem przemysłu, transportu, ale także dziedzin naukowych.

W wieku XX przeznaczano coraz większe środki na badania dotyczące skutecznej fotowoltaiki. Dzięki temu w drugiej połowie zaczęto produkować i wykorzystywać ogniwa fotowoltaiczne na szeroką skalę. W latach 80 – tych w USA powstawały już elektrownie o mocy większej niż 1 MW. Polska była krajem, gdzie taki wynik osiągnięto po raz pierwszy w roku 2011 w Wierzchosławicach, i to właśnie ten czas uznaje się za początek rewolucji fotowoltaicznej w Polsce.

Jak kształtuje się dziś fotowoltaika?

W dzisiejszych czasach każdego roku przybywa na całym świecie gospodarstw, w których wykorzystuje się panele fotowoltaiczne. Dzięki nim można zasilić cały dom, ale też wiele urządzeń rolniczych.

Wiele miast decyduje się na spożytkowanie fotowoltaiki w użytku publicznym oraz  przemyśle. O jej skuteczności świadczy rosnąca z każdym rokiem liczba użytkowników paneli fotowoltaicznych. Co ważne, aktualnie istnieje wiele możliwości otrzymania dotacji na budowę systemu baterii słonecznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz