Artykuł sponsorowany

Rozpoznanie i leczenie choroby wrzodowej we WJK Gastroenterologia Konińska

Rozpoznanie i leczenie choroby wrzodowej we WJK Gastroenterologia Konińska

Niezdrowy tryb życia, nieustanny pośpiech, brak czasu na spokojny i wartościowy posiłek, ciągła ekspozycja na stres – wszystko to sprzyja rozwojowi choroby wrzodowej żołądka, która przez specjalistów uznawana jest już za chorobę cywilizacyjną. Ostra postać wspomnianego wyżej schorzenia może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak leczy się wrzody żołądka i dwunastnicy? Zapytaliśmy o to specjalistę z WJK Gastroenterologia Konińska.

Jakie są przyczyny rozwoju choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu pokarmowego. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, duże znaczenie dla jej rozwoju mają kwestie środowiskowe, lecz za główną przyczynę tego schorzenia uznaje się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bytuje ona w górnym odcinku układu pokarmowego - zaczynając od jamy ustnej, a kończąc na opuszce dwunastnicy.

Zapadalność na chorobę wrzodową żołądka zaczęła obniżać się po wykryciu Helicobacter pyroli przez dwóch obywateli Australii - Barry J. Marshalla i J. Robin Warrena. W 2005 roku otrzymali oni nagrodę Nobla za odkrycie tejże bakterii i określenie jej roli w zapaleniu żołądka i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wymienieni wyżej naukowcy jako pierwsi zaproponowali leczenie powyższych schorzeń przy pomocy antybiotyków i leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego.

Typowym objawem choroby wrzodowej są wrzody trawienne, czyli ograniczone ubytki błony śluzowej żołądka z naciekiem zapalnym i martwicą w centrum wrzodu. Ich obecność manifestuje się poprzez przykre dla pacjenta dolegliwości gastryczne – bóle w nadbrzuszu i dołku, zgagę, kwaśne odbijanie, bóle w nocy. W razie wystąpienia wskazanych wyżej dolegliwości należy zgłosić się na gastroskopię.

Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia bakterią Helicobacter pylori?

Do zakażenia tym groźnym drobnoustrojem może dojść podczas jedzenia nieumytych lub niedomytych owoców, pocałunku i korzystania z tych samych sztućców, co osoba zakażona. Najczęściej Helicobacter pylori przenosi się między członkami najbliższej rodziny. W celu rozpoznania zakażenia należy wykonać badania nieinwazyjne (np. badanie kału, śliny) lub inwazyjne, czyli gastroskopię z biopsją i testem ureazowym na Helicobacter pylori. Takie badania w niewygórowanej cenie można przeprowadzić we WJK Gastroenterologia Konińska. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i zatrudnia doświadczonych gastroenterologów.

Jak leczy się chorobę wrzodową?

Aby skutecznie leczyć chorobę wrzodową, trzeba działać na wielu polach. Konieczna jest zmiana trybu życia, odstawienie używek i stosowanie diety. Ważną rolę w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy odgrywa także farmakoterapia. Jak tłumaczy specjalista z WJK Gastroenterologia Konińska:

„Przyjmowanie preparatów farmakologicznych ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych, przyspieszenie gojenia się owrzodzenia i zahamowanie nawrotów choroby. W leczeniu choroby wrzodowej stosuje się głównie inhibitory pompy protonowej, antybiotyki w celu zlikwidowania, czyli eradykacji Helicobacter pyroli, leki prokinetyczne i probiotyki. Oczywiście terapia zawsze jest dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta”.

W skrajnych przypadkach, kiedy dochodzi do krwawień wrzodów oraz perforacji i zwężenia odźwiernika, stosuje się leczenie operacyjne. Najczęściej polega ono na usunięciu fragmentu żołądka objętego owrzodzeniem. Z obrzeża owrzodzenia żołądka pobiera się wycinki do badania histopatologicznego w celu wykluczenia owrzodzenia nowotworowego.

Opracowanie:
Konin, Leszczynowa 33
tel. 63 241 48 70
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz