Artykuł sponsorowany

Rodzaje obróbki metali

Rodzaje obróbki metali

Metale są stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu. Odpowiednie procesu obróbki metali pozwalają na uzyskanie konkretnych parametrów. Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki metali, w tym obróbkę laserową, która jest nowoczesnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie bardzo precyzyjnych cięć. Sprawdź koniecznie, jak wyglądają różne sposoby obróbki metali.

Obróbka metali

Wyróżnia się kilka podstawowych sposobów obróbki metali. Jak mówi nam właściciel firmy Hardix, wyróżnia się takie sposoby obróbki, jak:

  • obróbka skrawaniem,
  • obróbka plastyczna,
  • obróbka chemiczna,
  • obróbka cieplna,
  • obróbka cieplno-chemiczna.

Obróbka skrawaniem jest najpopularniejszym sposobem obróbki i skupia się na zmianie wymiarów metalowych przedmiotów poprzez frezowanie, toczenie, szlifowanie jest także rodzajem obróbki skrawania.

Podczas obróbki metali często wykorzystuje się także obróbkę plastyczną, która pozwala na kształtowanie metalu poprzez zmianę właściwości fizykochemicznych metalu. Są to więc walcowanie, tłoczenie, kucie i ciągnienie.

Laserowa obróbka metali

Laser jest jednym z nowoczesnych narzędzi stosowanych w obróbce metali. Cięcie laserowe odbywa się przy pomocy wiązki laserowej, jest to spolaryzowana i mocno skoncentrowana wiązka. Laser używany jest do cięcia, pozwala na wysoką precyzję - za pomocą laserów można więc ciąć zarówno proste linie, jak i bardziej skomplikowane kształty.

Dlaczego warto wykorzystać laser do obróbki?

Jest to metoda, która pozwala na szybkie i precyzyjne cięcie różnych metali. Co więcej, jest to metoda, która pozwala na precyzyjne cięcie bez dużej straty materiału. Wystarczy dobrze zaprojektować ścieżkę cięcia, aby znacznie zminimalizować straty materiału, co przekłada się na duże oszczędności.

Wyróżnia się trzy podstawowe techniki cięcia laserowego, są to:

  • technika cięcia w stanie ciekłym metalu,
  • technika cięcia z odparowaniem metalu,
  • technika cięcia reaktywnego w stanie ciekłym metalu.

Czym różnią się te techniki? Pierwsza technika wykorzystuje energię wiązki laserowej. Ciekły metal w szczelinie cięcia, który powstaje podczas pracy, jest wydmuchiwany. W przypadku techniki cięcia z odparowaniem metalu wiązka laserowa ma bardzo dużą gęstość i znacznie podnosi temperaturę cięcia. Metal w szczelinie cięcia nagrzewa się na tyle, że odparowuje. W przypadku cięcia reaktywnego wykorzystywane jest ciepło pochodzące z reakcji egzotermicznej.

Zastosowanie lasera w obróbce metali to doskonały wybór! To rozwiązanie stosowane jest wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja cięcia i jego szybkość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz