Artykuł sponsorowany

Reha-Sens w Jędrzejowie: Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Reha-Sens w Jędrzejowie: Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

O zaburzeniach integracji sensorycznej mówimy wtedy, gdy mózg dziecka nie przetwarza w prawidłowy sposób bodźców zmysłowych. Wówczas dziecko może mieć kłopoty np. z koncentracją. Oprócz tego zwykle staje się ono nadruchliwe i nie ma umiejętności planowania działań. Niekiedy konieczne może okazać się zapisanie dziecka na terapię integracji sensorycznej. Czym ona jest, a także, kiedy zdecydować się na wizytę u specjalisty?

Czym jest integracja sensoryczna?

Mianem integracji sensorycznej określa się proces neurologiczny, który odpowiada za właściwe przetwarzanie przez mózg dziecka wrażeń i bodźców docierających z organizmu z otoczenia. Integracja sensoryczna umożliwia odbieranie bodźców zmysłowych, a także pomaga w ich interpretacji i pozwala na podjęcie właściwej reakcji w danej sytuacji. Wszelkie zaburzenia w tym zakresie mogą znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Niestety zaburzenia integracji sensorycznej nie mijają same, a więc niezbędna może być specjalistyczna terapia.

Kiedy zapisać dziecko na terapię integracji sensorycznej?

Zanim dziecko rozpocznie terapię integracji sensorycznej, specjalista musi przeprowadzić badanie integracji sensorycznej. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników może wdrożyć terapię. Zazwyczaj na ten krok specjaliści decydują się, gdy dziecko jest nadwrażliwe albo jego wrażliwość jest zbyt mała. Dotyczy to reakcji na bodźce wzrokowe, słuchowe, a także ruch i dotyk. Poza tym terapia integracji sensorycznej zalecana jest również w przypadku, gdy dziecko za dużo lub za mało aktywne fizycznie, ma opóźnienia rozwoju mowy, problemy z koncentracją, a jego zachowanie jest letargiczne lub nadpobudliwe.

Terapia integracji sensorycznej to jedna z usług oferowanych przez Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens w Jędrzejowie. Terapia ta niekiedy jest ważną częścią leczenia dzieci i młodzieży, u których zdiagnozowano różne jednostki chorobowe powiązane z zaburzeniami integracji sensorycznej. Mowa tu przede wszystkim o ADHD, autyzmie, zespole Downa, zespole FAS czy mózgowym porażeniu dziecięcym. Wymienione choroby mogą być wskazaniem do rozpoczęcia terapii integracji sensorycznej.

Jak przebiega terapia integracji sensorycznej?

W przypadku wystąpienia wskazań do terapii integracji sensorycznej należy udać się do gabinetu integracji sensorycznej, gdzie specjalista wykona diagnozę i podejmie decyzję o jej możliwym rozpoczęciu. W niektórych przypadkach wskazana jest też współpraca z pedagogiem i psychologiem. W trakcie terapii wykorzystuje się rozmaite formy zabawy, podczas których używa się np. hamaków, huśtawek, talerzy obrotowych lub deskorolek. Warto podkreślić, iż rodzaj aktywności i stopień ich zaawansowania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb dziecka, a także jego wieku i innych czynników (np. sprawności ruchowej). Najczęściej taka terapia trwa od 6 do 24 miesięcy. Efektem terapii jest efektywniejsze odbieranie bodźców zewnętrznych oraz ich prawidłowe przetwarzanie przez dziecko.

Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens

Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens znajduje się w Jędrzejowie i oferuje szeroką gamę usług zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Głównym celem firmy jest wsparcie klientów w różnych obszarach życia, takich jak zdrowie psychiczne, fizyczne oraz edukacja.

W ofercie Reha-Sens znajdują się następujące usługi: wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych, trening umiejętności społecznych, terapia integracji sensorycznej, fizjoterapia, logopedia, korekcja wad postawy, edukacja, terapia metodą Warnkego oraz poradnictwo dietetyczne.

Wszystkie usługi są realizowane przez wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy dbają o indywidualne podejście do każdego klienta.

Opracowanie:
Jędrzejów, al. Piłsudskiego 7A
tel. 691 272 107
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz