Artykuł sponsorowany

Psychoterapia w poradni psychiatrycznej Psych-Med – sprzymierzeniec w walce z nerwicą

Psychoterapia w poradni psychiatrycznej Psych-Med – sprzymierzeniec w walce z nerwicą

Nerwica jest bardzo poważną chorobą, która skutecznie może utrudniać normalne funkcjonowanie. Z roku na rok dotyka coraz więcej osób, co może wynikać ze współczesnego stylu życia. Nie ma ściśle wyznaczonych objawów, gdyż u pacjentów są one bardzo zróżnicowane. Głównym sposobem leczenia jest psychoterapia, przeprowadzona przez psychiatrę w poradni Psych-Med. Wspomagająco można stosować leczenie farmakologiczne. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Kilka ważnych słów o nerwicy

Nerwica jest schorzeniem, które ma związek z występowaniem stanów lękowych o różnym nasileniu. Choroba ta występująca w zaawansowanym stadium niemal całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, prace zawodową, a także zachowanie poprawnych relacji w związkach partnerskich oraz rodzinnych, np. z dziećmi czy rodzicami. W związku z tym, bardzo istotne jest leczenie nerwicy i w przypadku wystąpienia dolegliwości lękowych oraz silnego niepokoju, należy udać się niezwłocznie do specjalisty. Nerwica dotyka osoby w każdym wieku i nie można wskazać jednej ważnej przyczyny. Jednakże jako główną najczęściej podaje się przede wszystkim fakt, występowania indywidualnych skłonności do pesymizmu oraz problemy z radzeniem sobie w sytuacjach sterujących, a także z okazywaniem emocji.

Na nerwicę można zachorować po przeżyciu bardzo silnego stresu, np. śmierć współmałżonka czy dziecka, przeżycie poważnego wypadku samochodowego z uszczerbkiem na zdrowiu lub po długotrwałym narażeniu na stres np. w miejscu pracy (zajmowanie odpowiedzialnego stanowiska służbowego czy długotrwałe doświadczenie mobbingu). Oczywiście są to tylko przykłady i przyczyn zachorowania na nerwicę jest znacznie więcej. Wiele może zależeć też od predyspozycji genetycznych. Oprócz odczuwania niepokoju i uogólnionego lęku, chorzy są chronicznie zmęczeni, mają problemy z wypoczynkiem, cierpią na bezsenność, a czasem nawet, kiedy już zasną miewają koszmary senne. Ponadto, mogą pojawić się zawroty głowy, omdlenia i przewlekłe biegunki.

Jaka jest rola psychoterapii w leczenie nerwicy?

Oprócz tego, osoby chorujące na nerwicę miewają problemy z mimowolnym silnym napięciem mięśniowym, które zdrowemu człowiekowi towarzyszą tylko podczas zdenerwowania czy stresu, a następnie ustępują i odczuwa się rozluźnienie. Zaś u chorych mięśnie są ciągle napięte, co z kolei przekłada się na liczne dolegliwości bólowe różnych części ciała, które nie mają odzwierciedlenia w przeprowadzonych badaniach laboratoryjnych i obrazowych (np. chorego mocno boli głowa, a tomografia komputerowa i badania krwi nie wykazują żadnych nieprawidłowości). Ból może być zlokalizowany w bardzo różnych miejscach, jednakże najczęściej dotyczy karku, głowy oraz kończyn, co wiąże się z wcześniej wspomnianym napięciem mięśniowym. Nawet wypoczynek nie przynosi choremu ulgi.

Leczenie nerwicy odbywa się przy zastosowaniu psychoterapii, która pozwala choremu znalezienie przyczyny lęku i nauczenie się tego, jak można się wewnętrznie uporać ze silnym stresem. Można udać się do poradni psychiatrycznej Psych-Med z Gliwic w województwie śląskim i przeciwstawić się razem z psychiatrą swojej chorobie. W przypadku zaawansowanych objawów, można wspomagająco stosować leczenie farmakologiczne (głownie leki antydepresyjne), które pozwala pacjentowi zminimalizować pojawianie się lęków i dopiero wtedy przystąpić do psychoterapii. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz