Artykuł sponsorowany

Przydatne informacje przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

Przydatne informacje przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Wpływa na to wiele czynników. Pierwszy i najważniejszy to sytuacja energetyczna Polski.  Nasza gospodarka bazuje na energii pozyskiwanej z surowców kopalnianych i wiele wskazuje na to, że węgiel przez kolejne dziesięciolecia będzie podstawowym surowcem energetycznym. Wiąże się to z ogromnymi kosztami dla Polski, w postaci kar za przekroczenie dopuszczalnych norm emisji dwutlenku węgla, co z kolei przełoży się na znaczący wzrost cen energii elektrycznej. Drugi, dla mnie bardzo ważny aspekt, to ekologia. W dobie kryzysu klimatycznego, myśląc o kolejnych pokoleniach, o ich dobrostanie, musimy podejmować każdą próbę mogącą pomóc naszemu środowisku. Nasze działania powinny zmierzać ku poprawie  jakości powietrza i redukcji czynników negatywnie oddziałujących na klimat.

Jeśli czytasz ten artykuł, zakładam, że nie jesteś obojętny wobec losu naszej planety i przyszłych pokoleń oraz widzisz korzyści, jakie płyną z posiadania własnej ekologicznej „elektrowni”. Być może rozważasz, a może już zdecydowałeś, o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Zwrócę Ci uwagę na ważne aspekty, których znajomość pozwoli Ci zaoszczędzić wielu problemów, a w konsekwencji pieniędzy. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się z posiadania ekologicznej, wydajnej i bezawaryjnej instalacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę instalacji fotowoltaicznej?

Samemu trudno jest dokonać wyboru najodpowiedniejszej dla nas instalacji. Do tego rozpiętość w cenach oferowanych zestawów za 1kWp mocy jest ogromna. Dlatego zadanie to powierzamy firmom, których na polskim rynku jest coraz więcej. Szczególnie dużo pojawiło się ich po wprowadzeniu dofinansowania „mój prąd”. Niestety, nie wszystkie zapewniają profesjonalizm w postaci rzetelnego doradztwa przy doborze instalacji, jak również przy jej montażu. Dlatego bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi na kilka elementów:

  1. Czy firma oferuje przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego i jak on wygląda? Prawidłowo przeprowadzony audyt ma na celu określenie opłacalności inwestycji wraz z doborem optymalnej instalacji. Musi uwzględniać usytuowanie oraz ocenę aktualnego jak i przyszłego zacienienia paneli fotowoltaicznych. Są to bardzo ważne elementy ze względu na wydajność pracy przyszłej instalacji.
  2. Czy firma oferuje gwarancję na instalację?
    Gwarancja powinna obejmować zarówno falownik (inwerter), panele fotowoltaiczne jak i montaż. Należy zwrócić uwagę na zakres gwarancji oraz czy istnieje opcja jej przedłużenia (nie oznacza to, że trzeba z niej korzystać, ale dobrze świadczy to o oferowanych produktach). Dobra gwarancja oscyluje w okolicach 10 lat (na montaż 5 lat).
  3. Czy firma oferuje dodatkowe możliwości w postaci monitoringu on-line pracy instalacji z poziomu aplikacji?
    Inwestując niemałe pieniądze, dobrze mieć możliwość obserwowania pracy instalacji. Daje to dodatkowe możliwości w efektywniejszym zarządzaniu produkowaną energią.

Komu możemy zlecić wykonanie audytu fotowoltaicznego?

Przeprowadzeniem audytu fotowoltaicznego powinny zajmować się tylko i wyłącznie osoby do tego wyszkolone.

Bezpłatny audyt przeprowadzą pracownicy EcoSol, Autoryzowanego Partnera Stilo Energy.

Kontakt: tel.: 798 911 222; email: ecosol.pl@wp.pl

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz