Artykuł sponsorowany

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli prace budowlane wewnątrz lub na zewnątrz budynku odbywają się na wysokości powyżej dwóch metrów, drabina może być zbyt niskim narzędziem, które nie będzie pozwalało bezpiecznie dosięgnąć do miejsca prowadzonych robót. Do wykonywania prac wysokościowych służą rusztowania. Zajmującego dużo miejsca osprzętu nie trzeba kupować, można go wynająć i po wykonanej pracy zwrócić do wypożyczalni. Gdzie wypożyczyć bezpieczne rusztowanie?


Pracownik budowlany, który nie posiada szkolenia i uprawnień montowania rusztowań, nie powinien wykonywać tej czynności. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, montażyści powinni mieć ukończone specjalne szkolenie. Powinni także uzyskać pozytywny wynik testu sprawdzającego prowadzonego przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z siedzibą w Warszawie. Szczególnie paragraf 23, wspomnianego dokumentu prawnego, informuje o konieczności posiadania odpowiedniego świadectwa w celu legalnego wykonywania pracy związanej z obsługą rusztowań i innych przyrządów budowlanych.            

Odpowiednio złożone rusztowanie, zanim stanie się aktywnie wykorzystywanym elementem pomocniczym, musi być zatwierdzone przez kierownika budowy, lub inną osobę posiadającą uprawnienia do spełniania samodzielnych funkcji technicznych. Powinno się to odbyć w formie oficjalnego odbioru. Pracownicy, którzy będą wykonywali prace na rusztowaniach, przedstawiają stosowne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy wysokościowej powyżej 3 metrów. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do zapoznania pracowników z istniejącym w tym przypadku ryzykiem zawodowym.   

Kupić czy wypożyczyć rusztowanie?         

Wybór wielkości i rodzaju rusztowania należy do części planowania zakresu i sposobu wykonywanych prac budowlanych. Decyzja nie powinna być podejmowana na ostatnią chwilę, jeśli wykonawcy nie chcą narazić się na dodatkowe koszta i komplikacje. Firmy budowlane, prowadzące projekty o dużym zasięgu i jednocześnie zatrudniające kilka ekip budowlanych, zazwyczaj potrzebują kilku zestawów rusztowań i nie zawsze są one na stałe w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa. 

Istnieją także niewielkie kilkuosobowe samodzielne ekipy, które nie mają miejsca do przechowywania tak dużych elementów wspierających proces budowy i z tego względu jest im taniej i łatwiej wypożyczyć rusztowanie. W obu przypadkach prędzej czy później, kierownicy budowy i inwestorzy podejmują decyzję o wypożyczeniu lub zakupie tego typu sprzętu.

Cena wypożyczenia rusztowań      

Jest kilka czynników, na które składa się cena, jaką zapłacimy za rusztowanie. Głównie zależy to od wielkości potrzebnej konstrukcji i czasu użytkowania wypożyczonego sprzętu. Dla przykładu tak zwane rusztowanie przejezdne, wykorzystywane do prostych prac, może kosztować kilkanaście złotych za dobę, jeśli podest ma około 2 do 3 metrów. Wyższe konstrukcje ponad 10-metrowe to cena ponad 50 zł za dobę.       

Samo wynajęcie konstrukcji to nie wszystkie usługi, z jakich można skorzystać, nawiązując kontakt z magazynem zarządzającym tego typu elementami budowniczymi. Dodatkowo można wykupić też usługę montażu i demontażu rusztowania, które sprawnie wykona wykwalifikowana ekipa. 

 

Jedną z doświadczonych i posiadających duży asortyment firm, działających na obszarze województwa Warmińsko-Mazurskiego, jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KLA – MAR z Olsztyna prowadzone przez Mariolę Leończuk. W zakresie usług prowadzonych przez KLA – MAR jest nie tylko wynajem, ale także montaż rusztowań i szalunków budowlanych. Klienci mogą liczyć na wieloletnie doświadczenie i szeroki asortyment osprzętu niezbędnego do prac budowlanych przy rusztowaniach.     

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz