Artykuł sponsorowany

Prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach

Prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach

W podejściu do obiektów historycznych, najważniejszym zadaniem jest takie ich traktowanie, które zapewni im przetrwanie w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginalnego. Działania konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie substancji zabytku oraz jej utrwalenie i zahamowanie zachodzących procesów destrukcyjnych. Jest to zadanie bardzo odpowiedzialne, bo rolą osoby zajmującej się renowacją zabytków, jest umożliwienie przekazania ich następnym pokoleniom.

Co wchodzi w zakres ochrony zabytków i jak przeprowadzać ich renowację?

Mając do czynienia z obiektem historycznym, osoba, która ma przeprowadzić przy tym obiekcie jakiekolwiek prace, musi sobie przede wszystkim zdawać sprawę z tego, czy obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków, albo na Listę Skarbów Dziedzictwa, ewentualnie czy znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Nie wszystkie przedmioty i budynki, które są stare, zostały przez specjalistów uznane za zabytkowe, a ochrona dotyczy tych obiektów, które związane są z przeszłą działalnością człowieka i stanowią świadectwo minionej epoki i których zachowanie jest ważne z uwagi na posiadaną przez nie wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

Tak brzmi definicja zabytku z myśl Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 282 ze zmianami). Ustawa ta określa też sposób postępowania z budynkami zabytkowymi oraz nieruchomymi obiektami zabytkowymi, które objęte są którąś z form ochrony zabytków. Wszelkie prace konserwatorskie przy zabytkach wymagają uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, właściwego ze względu na położenie zabytku.

Co obejmują działania i prace restauratorskie prowadzone przy zabytku?

Prace przy zabytku obejmują prace przedprojektowe, mające na celu rozpoznanie substancji zabytku, takie jak inwentaryzacja i badania historyczne, wartościowanie zabytku i określenie wytycznych do dalszego postępowania. Z kolei prace projektowe obejmują projekt konserwatorski, projekt budowlano-konserwatorski, jeśli działania dotyczą zabytku nieruchomego, oraz projekt wykonawczy. W trakcie właściwych prac restauratorskich wykonywanych przez firmę Daniela Nowackiego zajmującą się Konserwacją Zabytków, powinien być prowadzony nadzór autorski sprawowany przez projektanta. W trakcie prac takich jak konserwacja malowideł ściennych, pozłotnictwo, konserwacja sztukaterii, ceramiki i kamienia, mogą się bowiem pojawić nieoczekiwane okoliczności wymagające zmiany założeń projektowych. Wprowadzanie tych zmian leży właśnie w gestii projektanta.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz