Artykuł sponsorowany

Prowadzenie księgowości małej firmy – co musisz wiedzieć?

Prowadzenie księgowości małej firmy – co musisz wiedzieć?

Wraz z założeniem własnej działalności gospodarczej możemy cieszyć się wolnością, bo sami jesteśmy sobie szefem. Oprócz tego na naszych barkach pojawia się jednak nowe brzemię, którym jest prowadzenie księgowości. Warto już wcześniej się przygotować i zaznajomić z mechanizmami, które rządzą tym aspektem prowadzenia firmy. Dzięki temu nie zostaniemy przez nic zaskoczeni, a fiskus nie będzie dla nas problemem.

Prowadzenie księgowości – samemu czy z zewnętrzną pomocą?

Już podczas wypełniania formularza rejestracyjnego CEIDG-1 należy zdecydować się, czy sprawami prowadzenia ewidencji księgowej będziemy zajmować się samodzielnie, czy może jednak skorzystamy z pomocy zewnętrznej, doświadczonej firmy, która zna aktualne przepisy prawa podatkowego i sprawnie porusza się w świecie przychodów i rozchodów. Tego rodzaju firmą jest biuro rachunkowe Wini z Rumii, której właścicielka jest doświadczoną księgową, pełniącą swoje obowiązki w wielu spółkach państwowych i prywatnych.

Mimo wszystko jednak możesz się zdecydować na prowadzenie ewidencji księgowej na własną rękę – może z oszczędności, a może z ambicji. Do tego jednak należy się odpowiednio przygotować.

Księgowość małej firmy – podstawy

W przypadku małych firm prowadzenie ewidencji księgowej nie jest niczym karkołomnym, jednak wymaga to trochę czasu, wysiłku i wiedzy. W zależności od rodzaju opodatkowania, jaki wybraliśmy w momencie zakładania firmy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia:

  • księgi przychodów i rozchodów – przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym

lub

  • ewidencji przychodów – przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podstawową różnicą między tymi dokumentami jest rodzaj kwot, które zostają w nich zapisane. W przypadku księgi przychodów i rozchodów zapisuje się zarówno zarobione pieniądze, jak i te, które zostały wydane w procesie produkcji lub na artykuły wymagane do świadczenia swoich usług. Korzystając z ewidencji przychodów, zapisujemy jedynie uzyskane przychody, a wszelkie koszty są pomijane w tym dokumencie.

W przypadku specyficznych form działalności przedsiębiorca może być zobowiązany do prowadzenia:

  • ewidencji środków trwałych,
  • ewidencji wyposażenia,
  • ewidencji przebiegu pojazdu.

Księgowość przy podatku VAT

Jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, jest zobowiązany do prowadzenia rejestrów zakupu oraz sprzedaży VAT. Na ich podstawie wypełnia – w zależności od formy rozliczenia – deklaracje rozliczeniowe VAT-7 (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub VAT-7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego) obowiązkowo do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

Oprócz tego na głowie przedsiębiorcy są składki ZUS, które muszą zostać opłacone do 10. dnia miesiąca lub, jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, do 15.

Prowadzenie księgowości – podsumowanie

Jak widać – o ile księgowość nie jest wybitnie trudna, to jednak ogrom rzeczy, którymi trzeba się zajmować, może przytłoczyć nawet najbardziej zorganizowanych przedsiębiorców. Jeśli nie czujemy na siłach – warto jest skorzystać z profesjonalnego biura rachunkowego, które zajmie się prowadzeniem księgowości, a my będziemy mogli wrócić do własnego fachu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz