Artykuł sponsorowany

Projektowanie pracowni radiologicznej

Projektowanie pracowni radiologicznej

W Polsce w ostatnich latach powstało wiele pracowni radiologicznych przy Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej, przy prywatnych gabinetach lekarskich, przy publicznych przychodniach, a także przy szpitalach, klinikach, ośrodkach stomatologicznych i lecznicach dla zwierząt. Według analiz infrastruktury medycznej, zapotrzebowanie na nowoczesne badania RTG, które dzisiaj pozwalają nawet błyskawicznie wykryć zmiany przednowotworowe, będzie stale się dynamicznie zwiększało. To powoduje, wyspecjalizowanie się na rynku firm, które zajmują się m.in. projektowaniem nowoczesnych pracowni radiologicznych!

Jakie podmioty zajmują się projektowaniem pracowni radiologicznych?

Projektowaniem pracowni radiologicznych, zajmują się specjalistyczne i uprawnione podmioty, które opierają swoje działania o procesy architektoniczno-budowlane, te zawarte w normach Urzędu Dozoru Technicznego, a także w rozporządzeniach ministerialnych, dotyczących zagospodarowania infrastrukturą medyczną. Warto zatem wiedzieć, ze projektanci, a także wykonawcy, projektów pracowni radiologicznych, muszą posiadać specjalizację budowlano-architektoniczną, wnętrzarską, materiałoznawczą, a także szeroko rozumianą medyczną, w tym wysokiej technologii.

Przykładem takiej firmy, działającej na rynku polskim, jest grupa Merk Sp. z o.o., która ma za sobą zrealizowanych wiele zleceń na zamówienie między innymi podmiotów publicznych oraz niepublicznych. Nowoczesność przestrzeni aranżowanych przez Merk, wpływa na wydajność pracy radiologów, a także na komfort pacjentów. Najważniejsze jednak jest przy projektowaniu tego typu pracowni, bezpieczeństwo ich użytkowania!

Na czym polega projektowanie pracowni radiologicznej?

Projektowanie pracowni radiologicznej, to bardzo złożone działanie, zwłaszcza że najczęściej dotyczy budynków już istniejących, muszących być w odpowiedni sposób przystosowane. Warto wiedzieć, że zawsze etapy pracy dzielą się na szerokie studium przedinwestycyjne, procesy projektowe, procesy wykonawcze, a następnie odbiorcze. Sam projekt musi zawierać zaś opracowania budowlane, dokładnie wyznaczone miejsce do zainstalowania aparatu RTG, wybrany aparat RTG wraz z osprzętem, przygotowane założenia dotyczące osłon stałych, a także dokładne opisy wentylacji. Warto bowiem wiedzieć, że przy projektowaniu pracowni radiologicznej, ważne jest to z czego zrobione będą ściany, ścianki i stropy, jak długo będzie wykorzystywany sprzęt, oraz jakie będzie emitował dawki w trakcie pracy. Jednym z najważniejszych wyznaczników, jest także określenie współczynniku ołowiu w pomieszczeniu. Ten bowiem umieszczany w ścianach itd., chroni przed przedostawaniem się promieni rentgenowskich poza pracownię. 

Opracowanie:
Gdańsk, Reja 3
tel. 509 631 049
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz