Artykuł sponsorowany

Problemy z zatokami – kiedy odwiedzić laryngologa Tomasza Bujnowskiego?

Problemy z zatokami – kiedy odwiedzić laryngologa Tomasza Bujnowskiego?

Zatoki to część układu oddechowego, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu oddechowego. Niestety, zatoki często ulegają schorzeniom i powodują różne dolegliwości, takie jak utrudnione oddychanie, nadmiar wydzieliny. Co więcej, mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego warto odwiedzić laryngologa Tomasza Bujnowskiego w przypadku problemów z zatokami.

Zatoki przynosowe to puste przestrzenie (jamy), które znajdują się ​​w okolicach nosa i oczu. Są połączone wąskimi ujściami z przewodami nosowymi, a ich ściany pokrywa błona śluzowa, produkująca bez przerwy śluz . Dorosłe osoby mają 4 pary zatok – czołowe, szczękowe, klinowe i sitowe. U dzieci występują zatoki sitowe, pozostałe rozwijają się w miarę wzrostu twarzoczaszki.

Zatoki mogą ulegać ostrym infekcjom wirusowym lub bakteryjnym oraz nieżytom przewlekłym, które są schorzeniem nieinfekcyjnym i nie leczy się ich antybiotykami. Odróżnienie tych schorzeń i zastosowanie właściwego leczenia należy do laryngologa. Dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z zatokami warto odwiedzić specjalistę, takiego jak laryngolog Tomasz Bujnowski, który prowadzi gabinet w Olsztynie.

Najczęstsze objawy problemów z zatokami

Problem z zatokami pojawia się, gdy ujścia zatok łączące je z jamami nosowymi są blokowane lub zatkane wskutek infekcji, obrzęków alergicznych czy polipów nosa. Wykluczyć również należy grzybicę zatok, brodawczaki czy guzy nowotworowe.

Do gabinetu laryngologa zazwyczaj zgłaszają się pacjenci podejrzewający u siebie schorzenia zatok z powodu – bólów głowy, zatkanego nosa, bólów twarzy, trudności w oddychaniu przez nos, wodnistej lub ropnej wydzieliny z nosa, czasami pogorszenia słuchu. Należy pamiętać, że bóle głowy czasami towarzyszą ostrym, infekcyjnym zapaleniom zatok i dotyczą okolicy odpowiadającej chorej zatoce. W nieżytach przewlekłych zatok bóle głowy praktycznie nie występują.

Dlaczego nie można lekceważyć problemów z zatokami?

Zdecydowanie najczęściej występującym rodzajem jest ostre zapalenie zatok towarzyszące pospolitym przeziębieniom, które nie zawsze i nie od początku infekcji musi być leczone antybiotykiem. Ostre zapalenia zatok mogą czasem powodować wystąpienie powikłań i dlatego nie należy ich lekceważyć w przypadku wystąpienia silnych bólów całej głowy, wysokiej gorączki czy obrzęków powiek. Powikłania te zdecydowanie częściej występują u ludzi młodych. Schorzenia przewlekłe wyjątkowo rzadko doprowadzają do pojawienia się powikłań zapalnych.

Warto więc w przypadku wspomnianych objawów zgłosić się do laryngologa Tomasza Bujnowskiego, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wykona niezbędne badania, a następnie ustali właściwy sposób leczenia.

Opracowanie:
Olsztyn, Piotrowskiego 10a
tel. 604 965 785
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz