Artykuł sponsorowany

Prawo spadkowe: Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Sawicka

Prawo spadkowe: Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Sawicka

Prawo spadkowe, którym zajmuje się np. Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Sawicka z siedzibą w Bełchatowie, to dziedzina prawa cywilnego regulująca zasady nabywania praw i obowiązków wynikających z dziedziczenia po zmarłych osobach. Zgodnie z kodeksem cywilnym, spadkobiercami mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne. Aby jednak dokładnie zrozumieć, jak przebiega dziedziczenie w polskim prawie, warto przyjrzeć się jego aspektom materialnym oraz proceduralnym.

Prawo spadkowe – podstawowe informacje

Przepisy dotyczące dziedziczenia uregulowane są w różnych aktach prawnych, jednakże przeważająca część regulacji znajduje się dwóch ustawach, tj. kodeksie cywilnym zawierającym przepisy prawa materialnego (regulujące m.in. zasady dziedziczenia, przedmiot dziedziczenia, osoby uprawnione – spadkobiercy ustawowi, testamentowi, zasady odpowiedzialności za długi spadkowe) oraz kodeksie postępowania cywilnego regulującym proceduralne aspekty prawa spadkowego (np. przebieg postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku).

Do innych aktów prawnych regulujących prawo spadkowe, należy np. prawo o notariacie, prawo bankowe.

Sposoby dziedziczenia – dziedziczenie ustawowe i testamentowe

Podstawowym sposobem dziedziczenia jest dziedziczenie ustawowe, do którego dochodzi, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, testament jest nieważny albo gdy osoby powołane do dziedziczenia w testamencie nie chcą lub nie mogą dziedziczyć. W takiej sytuacji dziedziczenie następuje według reguł określonych przez prawo. Porządek dziedziczenia wyznacza kolejność osób uprawnionych do spadku. W pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i zstępni zmarłego (dzieci, wnuki), a w przypadku ich braku dalsi krewni: rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie.

Dziedziczenie testamentowe

Testament pozwala spadkodawcy na ustalenie, kto i w jakiej części będzie po nim dziedziczył. Aby testament był ważny, musi spełniać określone wymogi formalne. Istnieje kilka form testamentów. Wyróżniamy testamenty zwykłe (holograficzny, czyli spisany własnoręcznie przez spadkodawcę, testament notarialny, testament allograficzny, czyli urzędowy) oraz testamenty szczególne, które mogą być sporządzone, gdy wyrażenie ostatniej woli spadkodawcy nie jest możliwe w normalnych warunkach. Do testamentów szczególnych zaliczamy testament ustny, podróżny oraz wojskowy.

Co do zasady wybór spadkobierców oraz określenie ich udziałów w majątku zmarłego pozostaje swobodą spadkodawcy, choć pewne ograniczenia niosą ze sobą prawa zstępnych oraz małżonka, którzy mogą rościć sobie prawo do tzw. zachowku.

Jeśli spadkodawca pominął w testamencie swojego małżonka lub zstępnych (dzieci, wnuki), mają oni prawo żądać zachowku. Zachowek to uprawnienie do żądania zapłaty określonej części wartości udziału, który przysługiwałby im w przypadku dziedziczenia ustawowego (połowa albo 2/3, gdy uprawniony jest małoletni). Istotne jest jednak, że małżonek lub zstępni nie otrzymują zachowku automatycznie – muszą dochodzić roszczenia samodzielnie, czasem konieczne jest skierowanie sprawy na drogę sądową.

Dział spadku

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, stają się oni współwłaścicielami majątku spadkowego w częściach odpowiadających udziałom spadkowym. Wówczas zachodzi konieczność dokonania działu spadku w celu rozdysponowania majątku pomiędzy spadkobierców. Nie jest to obowiązkowe, ale pozwala uniknąć problemów z zarządzaniem np. wspólną nieruchomością. Działu spadku można dokonać na dwa sposoby, tj. poprzez umowny albo sądowy dział spadku.

Pomoc radcy prawnego

Niestety, nie zawsze przebieg postępowania spadkowego czy postępowania o dział spadku jest bezkonfliktowy. W przypadku pojawienia się sporów między spadkobiercami (np. co do ważności testamentu), konieczne może być skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Sawicka może pomóc w mediacji oraz próbie polubownego rozwiązania konfliktu.  W przypadku, gdy spadkobiercy nie są w stanie osiągnąć porozumienia co do działu spadku po zmarłym, radca prawny może pomóc w przygotowaniu stosownego wniosku oraz wskazaniu odpowiedniego sposobu podziału majątku zgodnie z przepisami prawa. Dzięki temu postępowanie może przebiegać sprawniej oraz korzystniej dla wszystkich stron. Jeżeli takie rozwiązanie nie będzie możliwe, radca prawny może reprezentować swojego klienta przed sądem, dbając o to, aby jego interesy były należycie reprezentowane i chronione.

Opracowanie:
Bełchatów, Wojska Polskiego 13 lok. 4B
tel. 737 339 175
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz