Artykuł sponsorowany

Poznaj zastosowanie i poszczególne elementy instalacji odgromowej

Poznaj zastosowanie i poszczególne elementy instalacji odgromowej

W świetle przepisów, instalacje odgromowe nie muszą pokrywać każdego domu jednorodzinnego. Montuje się je, gdy wymaga tego wskaźnik zagrożenia piorunowego. W praktyce warto stosować je na każdym budynku mieszkalnym dlatego, że skutecznie chronią przed uszkodzeniami. Co równie ważne, zapewniają domownikom bezpieczeństwo. W związku z tym opisujemy zastosowanie instalacji oraz ich poszczególne elementy.

Ważne instalacje budownictwa mieszkalnego

Uderzenie pioruna w dom, który nie ma odpowiedniego zabezpieczenia jest bardzo groźne. Może spowodować popękanie ścian, pożar a nawet uszkodzić izolację fundamentów. Dlatego na budynkach mocowana jest instalacja odgromowa mająca przejąć energię wyładowania i odprowadzić ją do gruntu. Dzięki systemowi prąd pokonuje najkrótszą drogę i jest bezpiecznie rozpraszany na ziemi. Tym samym dom oraz znajdujące się w nim osoby i sprzęty elektryczne są chronione przed wyładowaniami. O tym gdzie należy zastosować instalację decyduje ocena zagrożenia piorunowego wykonywana przez specjalistów. Jednakże piorunochrony warto zamocować na każdym budynku mieszkalnym. Wystarczy skorzystać z pomocy firmy świadczącej usługi elektryczne.

Elementy instalacji odgromowej

Podczas budowy domu inwestorzy zwracają sporą uwagę na instalacje elektryczne. Zdecydowanie należy rozszerzyć ją także na piorunochrony. Ochroną trzeba objąć całą konstrukcję dachu i wszystkie wystające elementy. W skład typowego systemu odgromowego wchodzą:

  • zwody poziome,
  • przewody odprowadzające i uziemiające,
  • uziomy.

Zwody poziome to linki ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi montowane na dachu. To one bezpośrednio odbierają energię pioruna. Przewody odprowadzające łączą zwody z przewodami uziemiającymi. Znajdują się na zewnętrznych ścianach budynku z dala od okien i drzwi. Natomiast przewody uziemiające łączą wersje odprowadzające z uziomami. Teraz trzeba odpowiedzieć na pewne pytanie. Jaką rolę pełnią uziomy?

Na powyższe pytanie odpowiedział nam pracownik firmy Elektromet tworzącej sieci elektroenergetyczne SN i NN. Zgodnie z jego słowami uziomy to metalowe elementy umieszczanie w gruncie mające rozpraszać wyładowania. Do najczęściej stosowanych należą:

  • uziomy fundamentowe – taśmy lub pręty zamocowane w ławie fundamentowej,
  • uziomy otokowe – pierścienie z taśmy stalowej ułożone wokół budynku,
  • uziomy pionowe – stalowe pręty wbite w ziemię.

Wersje fundamentowe i otokowe cieszą się największym powodzeniem. Ważnym uzupełnieniem są ograniczniki przepięć, dzięki nim prądy o dużym natężeniu trafiają do uziomu. Warto montować instalacje odgromowe, dlatego, że nie są drogie i zapewniają bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Opracowanie:
Gronowo Górne, Perłowa 4
tel. 55 236 61 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz