Artykuł sponsorowany

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z zatokami - Lar-Med

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z zatokami - Lar-Med

Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie wokół nosa i oczu, które pełnią wiele ważnych funkcji. Ich zadaniem jest między innymi oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza, zanim dotrze ono do płuc. Katar, a także towarzyszący mu ból, który stopniowo obejmuje głowę, może zwiastować stan zapalny zatok, a także inne problemy. Stan ten często utrzymuje się przez wiele tygodni i znacznie obniża jakość życia pacjenta. Jak radzić sobie z tym problemem?

Najczęstsze objawy zapalenia zatok

Zapalenie jest jednym z najczęstszych stanów chorobowych zatok. Istnieją dwa typy:

  • ostre zapalenie zatok – zwykle towarzyszy mu ropny katar, ból twarzy, zatok i głowy oraz gorączka, przeważnie objawy zaczynają się nagle i trwają około 3-4 tygodni,

  • przewlekłe zapalenie zatok – może być spowodowane niewłaściwym leczeniem ostrego wariantu choroby, zwłaszcza jeśli często się powtarza; przewlekła infekcja trwa około 12 tygodni, a jej objawy są łagodniejsze, jednak fazy remisji często przeplatają się z nawrotami.

Takie dolegliwości mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ponadto problemy z zatokami nie zawsze wiążą się z pojawieniem się kataru, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Chociaż najczęstszą przyczyną tego typu schorzeń jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, warto zastanowić się, czy nie ma ona innej przyczyny, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych. Mogą być spowodowane alergiami, polipami i wadami anatomicznymi nosa. Jeśli masz objawy sugerujące zapalenie zatok, powinieneś udać się do internisty, który może przepisać leki lub skierować pacjenta do laryngologa.

Jakie jeszcze wyróżniamy choroby zatok?

Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a także alergiczne zapalenie zatok wymagają pilnej porady lekarskiej laryngologicznej np. w Niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej Lar-Med. Specjalista oceni również, co jest przyczyną upośledzonego oddychania przez nos. Chociaż infekcja jest jedną z najczęstszych przyczyn, ujścia zatok przynosowych czy górnych dróg oddechowych mogą być również zablokowane przez nowotworowe i nienowotworowe zmiany zapalne, które często wymagają usunięcia.

Polipy w nosie to niezłośliwe, łagodne guzki tworzące się w błonie śluzowej nosa, które mogą występować pojedynczo lub w grupie. Mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ wywołują objawy podobne do innych chorób, takich jak zapalenie zatok. W celu postawienia diagnozy lekarz może wykonać badanie endoskopowe. Pamiętaj, że nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważymy niepokojące objawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz