Artykuł sponsorowany

Poprawna instalacja systemu fotowoltaicznego kluczem do sukcesu

Poprawna instalacja systemu fotowoltaicznego kluczem do sukcesu

Korzystanie z dobrodziejstw energii odnawialnej jest w zasięgu naszej ręki. Chociaż systemy oparte o naturalne źródła, takie jak fotowoltaika, wymagają dużych nakładów, nie musimy ponosić kosztów tylko z własnej kieszeni. Istnieją bowiem programy pomocowe częściowo pokrywające wydatki na zakup i montaż elementów instalacji, która w przyszłości przyniesie nam wymierne oszczędności. Wszystkie części systemu dla poprawnego działania wymagają przemyślanego rozmieszczenia i podłączenia, więc wszelkie prace w tym zakresie należy powierzyć fachowcom.

W jaki sposób działa system fotowoltaiczny?

Głównymi komponentami instalacji fotowoltaicznej są panele mające za zadanie zamianę energii słonecznej w elektryczną. Powstały prąd stały wymaga jeszcze przetworzenia na prąd przemienny, a więc zgodny z parametrami sieci publicznej. Za przekształcenie napięcia do takiego, jakie płynie w gniazdku odpowiada inwerter, tworzący z panelami nierozerwalny duet. To niepozorne urządzenie nazywane także falownikiem lub przemiennikiem częstotliwości służy ponadto do monitorowania funkcjonowania instalacji. Uzyskaną z naszej naturalnej gwiazdy energię używa się do zasilania domowego sprzętu, oświetlenia czy też podgrzewania wody. Na jak dużą wydajność możemy liczyć? System fotowoltaiczny pozwala pokryć zapotrzebowanie na energię przeciętnej polskiej rodziny, a jeśli mamy jej nadwyżkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odsprzedać ją do najbliższego zakładu energetycznego. Pożądane rezultaty nie będą jednak możliwe bez właściwego rozmieszczenia paneli. Należy unikać miejsc zacienionych przez drzewa, słupy drogowe bądź elementy infrastruktury energetycznej. Mimo że zwykle panele montuje się pod odpowiednim kątach na dachach w kierunku południowym, w grę wchodzi także instalacja na elewacjach budynku czy gruncie, o ile są to lokalizacje dobrze nasłonecznione.

Poprawny montaż to podstawa

Instalacja systemu fotowoltaicznego na własną rękę, delikatnie mówiąc, nie jest najlepszym pomysłem. Montaż wymaga bowiem właściwego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia, co zapobiega popełnieniu kosztownych błędów. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się wykorzystać dobrodziejstwo natury, realizację inwestycji należy powierzyć specjalistom takim jak M. B Maciej Belka.

Co może nam się stać przy samodzielnych pracach z systemem fotowoltaicznym? Nieostrożne postępowanie grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Nie sposób ominąć faktu, że pojedynczy panel wytwarza napięcie przekraczające 24 V, a także prąd o natężeniu kilku amperów, co już samo w sobie powinno dla nas stanowić znak ostrzegawczy. Złe podłączenie komponentów może doprowadzić do wyładowania łukowego, które osiąga temperaturę rzędu 1000oC. Ryzyko porażenia i poparzenia jest zatem ogromne. Nie ma zatem co się dziwić, że montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga stosownych uprawnień, które stanowią gwarancję prawidłowo wykonanego zlecenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz