Artykuł sponsorowany

Położna a ciąża.

Położna a ciąża.

Dla większości osób położnictwo kojarzy się tylko z odbieraniem porodów, ale praca położnej polega na czymś więcej. Położna opiekuje się kobietą w ciąży. Służy przyszłej matce swoją wiedzą i doświadczeniem. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, więc musi być wyrozumiała. Położna pozostaje w stałym kontakcie z podopieczną. Jej wizyty odbywają się w domu albo w gabinecie położnej, wybór należy do kobiety. Przyszła matka czuje się bezpiecznie, bo może zwrócić się do niej z każdym problemem, zarówno osobiście jak, i telefonicznie. Położna prowadzi rozmowy także z rodziną podopiecznej.

Zaangażowanie położnej.

Położna nie tylko pomaga kobiecie, ale też i mężowi/ partnerowi. Przyszły ojciec nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywa w tym okresie kobiety. Mężczyźni zapominają, że kobiety tym okresie potrzebują szczególnej miłości, czułości i troski oraz zrozumienia. Kobieta w ciąży musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Jeśli przyszły ojciec dziecka pracuje całymi dniami lub często wyjeżdża w trasy, bo jest zawodowym kierowcą, kobieta powinna mieć oparcie w bliskiej rodzinie. W takiej sytuacji położna angażuje się jeszcze bardziej w opiekę nad przyszłą mamą.

Położna środowiskowa

Kobieta sama wybiera położną środowiskową na tej samej zasadzie co lekarza pierwszego kontaktu. Choć nie ma rejonizacji, to warto wybrać środowiskową, w najbliższej przychodni. Co ważne, położną można zmienić bez podawania przyczyny. W 21 tygodniu ciąży prowadzący ciążę lekarz sam, powinien przyszłą mamę, skierować do położnej środowiskowej. Pacjentce przysługuje wsparcie od 21 tygodnia ciąży do samego porodu. W tym okresie ciąży położna środowiskowa jest szczególnie potrzebna kobiecie, bo zajmuje się edukacją przedporodową. Od 21 do 31 tygodnia ciąży przyszła matka ma prawo do jednej wizyty tygodniowo, a od 32 tygodnia do samego rozwiązania, do dwóch wizyt.

Położna środowiskowa a opieka nad noworodkiem.

Położna środowiskowa Halina Grudzień pomaga także w opiece nad noworodkiem w czasie połogu. Po wypisaniu dziecko ze szpitala rodzice zawiadamiają środowiskową, która w ciągu 48 godzin przychodzi pod wskazany adres. Udziela rodzicom rad pielęgnacyjnych i laktacyjnych. Jeśli karmienie piersią przebiega nieprawidłowo lub mama nie radzi sobie z tą czynnością, położna służy pomocą. Ma obowiązek odwiedzin do czasu ukończenia przez dziecko drugiego miesiąca życia.

Opracowanie:
Tarnobrzeg, 1 Maja 11 lok. 11
tel. 697 879 084
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz