Artykuł sponsorowany

Podział majątku po rozwodzie – co warto na ten temat wiedzieć?

Podział majątku po rozwodzie – co warto na ten temat wiedzieć?

Według statystyk co drugie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Z roku na rok coraz mniej par decyduje się też na legalizację swojego związku. Wraz z upływającym czasem, zmieniła się też wartość samego małżeństwa. Dziś nikt nie chce już na siłę tkwić w nieudanym związku, unieszczęśliwiając siebie samego i partnera. Czasem najlepszą decyzją jest decyzja o rozstaniu. Wspólnie spędzone lata owocują jednak nie tylko wieloma wspomnieniami, ale też zgromadzonym w czasie trwania małżeństwa majątkiem. Każdy z małżonków ma prawo do zachowania jego części. W jaki sposób podzielić dobra materialne po rozwodzie?

Ugoda – sposób na bezkonfliktowe zakończenie małżeństwa

Zawarcie ugody między małżonkami jest jednocześnie najszybszym, najbardziej oszczędnym i najmniej bolesnym sposobem na podział majątku wspólnego. Para sama decyduje o tym, jakie dobra materialne staną się własnością każdej z osób. Podczas rozprawy rozwodowej, sąd przychyla się do postanowienia byłych małżonków i nie narzuca własnego rozwiązania. Niestety tylko niewielki odsetek rozwodzących się par jest zainteresowanych zawarciem ugody. Większość z nich woli, by to sąd zajął się podziałem wspólnego majątku. Decyzji tej towarzyszy zazwyczaj żal, rozgoryczenie lub chęć zemsty, zwłaszcza jeśli sprawa rozwodowa jest trudna i skomplikowana. Jak radzi doświadczony prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego w Toruniu – warto odstawić emocje na bok i przedstawić byłemu małżonkowi zalety zawarcia ugody. Radca prawny może pomóc w przygotowaniu przedsądowego wezwania do podziału majątku wspólnego i sprawiedliwym rozdziale zgromadzonych dóbr materialnych. W końcu porozumienie się partnerów leży w ich wspólnym interesie.

Postępowanie sądowe – kiedy nie ma szans na porozumienie

Jeśli zawarcie ugody jest z jakichś przyczyn niemożliwe, podziałem majątku wspólnego byłych małżonków zajmie się sąd. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wcześniejsze ustalenia ugodowe – o ile się takie pojawiły – przestają mieć znaczenie, a walka dotyczyć będzie każdego składnika majątku z osobna. Byli małżonkowie mogą jednak zdecydować się na zawarcie ugody w każdym momencie postępowania sądowego, o ile nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Przed rozprawą powinno się przygotować przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego, w którym należy zawrzeć informacje o wartości i rodzaju nabytych w czasie trwania małżeństwa dóbr materialnych. Dokument ten najlepiej przygotować z pomocą dobrego prawnika, który zaproponuje też najlepszy sposób podziału majątku. Przy rozstrzyganiu sprawy, sąd bierze pod uwagę argumenty każdej ze stron i na ich podstawie wydaje orzeczenie.

W sprawę o podział majątku wspólnego dobrze jest zaangażować doświadczonego prawnika. Jego pomoc nie musi kończyć się jedynie na fachowym doradztwie i przygotowaniu potrzebnych dokumentów. Profesjonalista może bowiem reprezentować stronę przed sądem, dbając o jej interes i pomyślny przebieg rozprawy. Zatrudniając prawnika mamy o wiele większą szansę na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku postępowania, niż gdybyśmy działali na własną rękę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz