Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje podatków – Biuro Rachunkowe Natalii Majchrowicz

Podstawowe rodzaje podatków – Biuro Rachunkowe Natalii Majchrowicz

Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej są podatki. W naszym kraju do najważniejszych zaliczają się PIT, CIT oraz VAT. Przy rejestracji działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek wskazać, jaki rodzaj opodatkowania wybiera. Decyzja musi być przemyślana i odpowiednio dopasowana do modelu biznesowego firmy oraz przychodów. Pomoc w rozliczaniu wymienionych podatków oferuje między innymi Biuro Rachunkowe Natalii Majchrowicz. Jednak czym są te podatki?

Czym jest CIT, PIT i VAT?

Wybór formy opodatkowania dla wielu osób nie jest oczywisty. Trudno jednoznacznie ocenić, jaki wariant byłby najlepszy, aczkolwiek warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Wcześniej jednak należy zapoznać się z podstawowymi definicjami, z jakich korzystają specjaliści. Pierwsza z nich to PIT. Tym mianem określa się podatek dochodowy od osób fizycznych i dotyczy on umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Obejmuje także dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednoosobowej działalności, spółki jawnej, komandytowej i cywilnej. Jak zaznacza pracownica Biuro Rachunkowego Natalii Majchrowicz:

Obecnie można rozliczać się na zasadach ogólnych, gdzie są dwie stawki - 12% przy pierwszym progu i 32%, jak przekroczymy dochód w kwocie 120 000 zł. Można również wybrać rozliczanie podatkiem liniowym, gdzie jest stała stawka 19%.

Podatek liniowy to najlepsza opcja przy większych dochodach.

Inną daniną jest CIT, czyli podatek od osób prawnych. Stosuje się go w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowo-akcyjnych oraz akcyjnych. Ostatni z najbardziej znanych to podatek VAT. Tym mianem określa się podatek od wartości dodanej. VAT jest niezależny od podatku dochodowego i dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, które są zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT. Podstawowa stawka tego podatku wynosi 23%, aczkolwiek niektóre usługi i towary mają pomniejszony VAT, który wynosi 8% i 5%.

Jak rozliczać podatek VAT?

Podatek VAT można rozliczać miesięcznie oraz kwartalnie. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego należy składać pliki JPK_V7M, natomiast w przypadku okresu kwartalnego składa się pliki JPK-V7K. Podatnicy najczęściej wybierają miesięczne rozliczenia VAT. Wynika to z obowiązujących przepisów. Rozliczenia kwartalne mogą wybrać jedynie mali podatnicy VAT. To oznacza, że z tej formy można skorzystać, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczyła w roku wcześniejszym równowartości 1,2 mln euro.

Warto też dodać, że z kwartalnego rozliczenia nie mogą skorzystać wszyscy mali podatnicy. Obowiązek miesięcznego rozliczenia dotyczy małych podatników, którzy podatnikami czynnymi są mniej niż 12 miesięcy. Poza tym ta forma rozliczenia narzucona jest na małych podatników, którzy w danym kwartale lub w 4 kwartałach wcześniejszych dokonali dostawy towarów wrażliwych albo świadczenia usług o łącznej wartości powyżej 45 tys. zł bez VAT w ciągu miesiąca.

Biuro Rachunkowe Natalii Majchrowicz specjalizuje się w usługach księgowych dla przedsiębiorców z województwa mazowieckiego. Oferuje profesjonalną obsługę rachunkową, w której wykorzystuje nowoczesne programy księgowe oraz zapewnia atrakcyjne warunki cenowe. Dzięki outsourcingowi usług rachunkowych oszczędzisz czas, energię i pieniądze. Wspomniany zespół doświadczonych specjalistów oferuje wsparcie merytoryczne, aktywną pomoc oraz reprezentowanie Twojej firmy w kontaktach z US i ZUS.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz