Artykuł sponsorowany

Podróż z psem? Paszport dla zwierząt wyrobisz w Przychodni Weterynaryjnej Puszek

Podróż z psem? Paszport dla zwierząt wyrobisz w Przychodni Weterynaryjnej Puszek

Właściciele zwierząt planując podróż, zastanawiają się co zrobić z pupilem na jej czas. Domowego psa po zadbaniu o niezbędne formalności, można zabrać na wyjazd ze sobą. Paszport dla zwierząt można wyrobić u uprawnionego weterynarza. Taką usługę oferuje Przychodnia Weterynaryjna Puszek.

Paszport dla psa —  co warto wiedzieć?

Chcąc wybrać się w podróż do innego kraju z pupilem, warto pamiętać, że podobnie jak człowiek, potrzebuje on specjalnego dokumentu tożsamości. Paszport dla psa obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej oraz między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Irlandii, czy Watykanie.

Planując wyjazd do jakiegokolwiek państwa poza Unią najlepiej dokładnie sprawdzić, jakie szczegółowe wymagania i zasady dotyczące wjazdu zwierząt zza granicy w nim panują. Może okazać się, że poza standardowymi wymaganiami dotyczącymi szczepień, przepisy danego regionu wymagają dodatkowej kwarantanny lub innych procedur medycznych.

Specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Puszek wyjaśnia:

Paszport dla psa jest konieczny ze względu na możliwość identyfikacji zwierzęcia w razie potrzeby, a także łatwego dostępu do informacji o jego stanie zdrowia, czy historii szczepień lub chorób.

Dokument ma formę małej papierowej książeczki i zawiera:

  • dane właściciela,

  • dane lekarza uprawnionego do wydania paszportu,

  • opis i zdjęcie,

  • miejsce wszczepienia mikrochipa,

  • datę aktualnego szczepienia na wściekliznę,

  • serologiczny test na wściekliznę,

  • informacje o pozostałych szczepieniach,

  • informacje o profilaktyce i leczeniu kleszczy,

  • legalizację paszportu.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa wystawić może jedynie uprawniony lekarz weterynarii, który widnieje na liście Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Przykładem takiej placówki jest Gabinet Weterynaryjny Puszek, który można znaleźć w aż trzech lokalizacjach, czyli miejscowościach: Częstochowa, Kłomnice, Rędziny.

Przed wyborem gabinetu, warto upewnić się, co do posiadanych uprawnień przez specjalistę, ponieważ dokument wystawiony przez nieodpowiednią osobę nie zostanie uznany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, a zwierze nie będzie mogło przekroczyć z nim granicy kraju.

Proces wyrobienia paszportu dla psa rozpoczyna się od sprawdzenia stanu zdrowia i wszczepienia mikrochipa, jeśli zwierze takiego nie posiada. Chip lub tatuaż jest niezbędny do wystawienia dokumentu. Kolejnym etapem jest sprawdzenie ważności szczepienia na wściekliznę i ewentualne wykonanie niezbędnego szczepienia.

Wystawiony paszport przez lekarza weterynarii musi zostać zalegalizowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, o czym warto pamiętać i zadbać jeszcze przed podróżą.

Opracowanie:
Częstochowa, Rakowska 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz