Artykuł sponsorowany

Osteoporoza - jakie są czynniki ryzyka i czy można ją wcześniej wykryć?

Osteoporoza - jakie są czynniki ryzyka i czy można ją wcześniej wykryć?

Dobra forma układu kostnego to gwarancja prawidłowej postawy, sprawnego poruszania się i wykonywania wszystkich czynności. Z wiekiem dochodzi do pogorszenia stanu naszych kości, a co za tym idzie, zwiększa się szansa na wystąpienie osteoporozy oraz niebezpiecznych złamań, które powstają w jej wyniku. W  Centrum Medycznym Pajdowscy można wykonać specjalistyczne badania densytometryczne kręgosłupa i szyjki kości udowej, pozwalające ocenić stan układu kostnego i ryzyko wystąpienia złamań osteoporotycznych kości.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego. W jej wyniku ubywa masy kostnej i dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, a wraz z tym do zaburzeń w spójności tkanki kostnej. Taki stan znacznie zwiększa podatność na złamania, które mogą pojawić się nawet przy niewielkim obciążeniu lub upadku.

Schorzenie jest o tyle niebezpieczne, że jego przebieg jest utajony. Dopiero wystąpienie patologicznego złamania zapoczątkowuje diagnostykę i poszukiwanie przyczyn. Obecnie mamy możliwość działania profilaktycznego - wykonywania badań densytometrycznych w określonych grupach wiekowych, czy schorzeniach, które szczególnie predysponują do powstawania zmian osteoporotycznych, stosowania określonej diety, wysiłku fizycznego, podaży wapnia i wit. D.

Tłumaczy nam jeden ze specjalistów z Centrum Medyczne Pajdowscy.

Można wyróżnić osteoporozę pierwotną, która powstaje w wyniku starzenia się układu szkieletowego oraz wtórną, która rozwija się w wyniku oddziaływania różnych czynników , jak np. leków, wpływu niektórych współistniejących chorób.

Czynnikami ryzyka są:

  • wiek, co oznacza, że im starsza osoba, tym większa szansa na zmniejszenie gęstości kości;
  • niska masa ciała;
  • niedobór estrogenów i testosteronu;
  • niska podaż wapnia;
  • niedobór witaminy D;
  • palenie tytoniu;
  • częste spożywanie alkoholu;
  • siedzący tryb życia;
  • mała aktywność fizyczna;
  • zaburzenia odżywiania.

W związku z tym można stwierdzić, że odpowiednie żywienie, czyli dieta pełna wartościowych produktów o odpowiedniej zawartości wapnia i witaminy D, a także dbanie o organizm poprzez ruch i ograniczanie używek może obniżać narażenie na złamanie osteoporotyczne.

Co ciekawe, metoda densytometrii DXA, czyli absorpcjometrii dwuwiązkowej rtg, umożliwia zbadanie gęstości mineralnej kości, a co za tym idzie oszacowanie narażenia na złamania osteoporotyczne, a nawet wyznaczenia ryzyka w perspektywie kolejnych dziesięciu lat, na jego wystąpienie. Takie badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu, czyli densytometru rentgenowskiego, przez co jest nie tylko szybkie i bezbolesne, ale również bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że można je powtarzać w celu diagnostyki i monitorowania leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz