Artykuł sponsorowany

Ochrona i konserwacja historycznych dóbr

Ochrona i konserwacja historycznych dóbr

Czy byłyby polskie miasta bez swoich wyjątkowych i charakterystycznych budowli i zabytków? To dla nich miliony turystów z całego świata podróżują każdego roku do najbardziej popularnych miast Polski. To dzięki nim wytworzony został specjalny klimat każdego miasta, dzięki któremu również mieszkańcy mogą czuć się wyjątkowo. Budynki, rzeźby, obrazy, wszystkie elementy ulegają jednak pewnej eksploatacji, czego wynikiem są pewne ubytki, prowadzące często do bardziej poważnych usterek, które wymagają naprawy i renowacji. Renowacja zabytków nie należy do zadań łatwych i konieczne jest przestrzeganie konkretnych wytycznych.

Konserwacja a renowacja

Zasady, jakimi kierują się wprowadzane do zabytków zmiany są ściśle określone. W zależności jednak od tego, w jakim stopniu eksploatacja dotknęła dany zabytek i w jakim stopniu dany uszczerbek jest duży, podejmowane działania są różne. Firma Renovatum z Krakowa, zajmująca się konserwacją i renowacją zabytków od 2010 roku, jest przykładem tego, jak ważne jest specjalistyczne podejście do renowacji, jak ważny jest profesjonalizm i fachowe oko specjalistów, którzy dokładnie będą wiedzieć, co należy w danej sytuacji zrobić, aby dany zabytek przetrwał w nienaruszonej formie kolejne dziesiątki i setki lat. Konserwacja zabytków ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że ingerencja w renowację nie jest zbyt duża i polega jedynie na zatrzymaniu dalszych groźnych zmian. Konserwacja może przybierać charakter fizyczny – polegający na usuwaniu mikroorganizmów, wzmacnianiu struktury obiektu, lub charakter chemiczny, polegający na przywracaniu równowagi kwasowej obiektu. Zaś renowacja zabytków i ich restauracja, dopuszcza pewne rekonstrukcje zabytków. Polega na wypełnianiu ubytków powstających w zabytkach, jednak w taki sposób, aby całość nie została zmieniona w sposób, który uniemożliwi rozpoznanie zabytków.

Długowieczność zabytków

Renowacja zabytków konieczna jest w przypadku skrajnie występujących zmian w budynkach, rzeźbach czy obrazach. Jednak zapewnienie długowieczności zabytków to szereg działań zmierzających do tego, aby zabytki cieszyły się jak najdłuższym życiem. Twory te mają służyć wielu pokoleniom, pokazywać historię i piękno kraju i miasta. To dzięki nim nowe pokolenia mają uczyć się o dokonaniach swoich przodków, dzięki którym mogą z dumą odwiedzać kolejne historyczne i piękne miejsca, które swoim klimatem przenoszą do dawnych czasów. Szczególnie ważne jest więc dostosowanie się do wszelkich wytycznych mówiących o tym, jak zachować się wobec danych zabytków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz