Artykuł sponsorowany

Ocena stanu technicznego budynku: opinia i ekspertyza techniczna

Ocena stanu technicznego budynku: opinia i ekspertyza techniczna

Podczas dużego remontu, przebudowy lub nadbudowy domu oraz wymiany konstrukcji dachu niezbędne jest przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej oraz udokumentowanej oceny technicznej budynku w postaci opinii technicznej lub ekspertyzy technicznej. Czym różnią się te dwa dokumenty? Kto i kiedy je wykonuje?

Kiedy opinia, a kiedy ekspertyza techniczna?

Ocena stanu technicznego budynku może mieć formę opinii bądź ekspertyzy technicznej. Opinia techniczna wydawana jest przez fachowca na podstawie oględzin obiektu budowlanego i po ewentualnym przestudiowaniu dostępnej dokumentacji. Diagnoza w takim opracowaniu jest zwykle stawiana na podstawie doświadczenia eksperta i nie zawsze może być jednoznaczna. Opracowanie to ma umożliwić sformułowanie wniosków o stanie technicznym budynku oraz dać odpowiedzieć inwestorowi na pytania: czy planowane zamierzenia dotyczące przedmiotowego obiektu (remont, przebudowa, zmiana funkcji) są możliwe do wykonania i w jakim zakresie oraz czy jest to ekonomicznie uzasadnione. Ekspertyza techniczna budynku jest opracowaniem szerszym. Musi być poparta badaniami i wyliczeniami wytrzymałości jego fundamentów, ścian, stropów i innych elementów konstrukcji, elewacji oraz dachu. Postawiona diagnoza jest w ten sposób uwiarygodniona obiektywnymi badaniami, pomiarami czy obliczeniami, które są sprawdzalne. O szczegółowości oceny stanu budynku decyduje konkretna sytuacja, a zakres oceny jest ściśle związane z celem, jakiemu mają służyć wyniki badań. Ważne jest, aby zlecając wykonanie oceny stanu budynku, powiedzieć, do czego jest ona nam potrzebna.

Kiedy wykonać ocenę stanu technicznego budynku?

Kilka przypadków wymaga wykonania oceny stanu technicznego budynku. Jest ona niezbędna w przypadku modernizacji istniejącego budynku lub zmiany jego użytkowania, ponieważ wymaga tego prawo budowlane. Przed zakupem domu warto poprosić niezależnego fachowca o wydanie opinii o jego stanie technicznym. Ujawnienie nieprzewidzianych wad budynku ochroni przed  nietrafionym zakupem i poniesieniem ogromnych strat. Również pojawienie się niepokojących zarysowań konstrukcji: spękań ścian czy rys na stropach powinno zmobilizować do zasięgnięcia opinii eksperta. Każda sytuacja jest indywidualna i to ekspert po wizji lokalnej musi podjąć decyzję o zakresie opracowania. Trzeba przy tym pamiętać, że do wykonania opinii technicznej wystarczy doświadczony inżynier lub technik z uprawnieniami budowlanymi. Natomiast wykonanie ekspertyzy technicznej, która wymaga bardziej precyzyjnych wniosków, trzeba powierzyć osobie z doświadczeniem i odpowiednimi, właściwymi dla szczegółowości badań uprawnieniami – rzeczoznawcy budowlanemu. Posiada on uprawnienia budowlane w odpowiedniej do wykształcenia specjalności oraz uprawnienia rzeczoznawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz