Artykuł sponsorowany

Obróbka metali - czym jest?

Obróbka metali - czym jest?

Obróbka metali jest szeroko stosowana w przemyśle metalurgicznym, a wyprodukowane dzięki obróbce przedmioty są używane w różnych gałęziach przemysłu. Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest obróbka metali i jak wyglądają jej różne rodzaje - przygotowaliśmy dla Ciebie wytłumaczenie. Dowiedz się, czym jest obróbka metali i w jaki sposób jest ona przeprowadzana!

Obróbka metali - jak jest wykonywana?

Jak mówi nam ekspert firmy Microtec, która specjalizuje się w obróbce metali, terminem “obróbka metali” nazywa się wszystkie procesy, które mają na celu zmianę kształtu, wielkości czy właściwości fizycznych metali. Obróbce poddawane mogą być różne metale, stosuje się ją na przykład w celu dostosowania wielkości czy wzmocnienia metali.

Wyróżnia się różne metody wykonywania obróbki, takie jak:

  • obróbka cieplna
  • obróbka chemiczna
  • obróbka plastyczna
  • obróbka cieplno-chemiczna
  • obróbka mechaniczna.

Obróbka mechaniczna jest zdecydowanie najczęstszym rodzajem obróbki. Jest ona wykorzystywana wszędzie tam, gdzie trzeba zmienić kształt metalowych produktów. Obróbka mechaniczna może być wykonywana przy użyciu różnych profesjonalnych maszyn.

Obróbka skrawaniem - jak się ją dzieli?

Obróbka mechaniczna znana jest także jako obróbka skrawaniem. Ten rodzaj obróbki dzieli się na kilka rodzajów, takich jak frezowanie, szlifowanie, struganie i toczenie. Czym się różnią od siebie i kiedy są wykorzystywane?

Frezowanie. Wykonywane jest przy pomocy specjalnej maszyny, która nazywa się frezarka. Ten sposób obróbki pozwala na przykład na wykonanie wgłębień, gwintów czy brzegów. Wyróżnia się frezowanie czołowe, obwodowe, powierzchniowe przeciwbieżne i powierzchniowe współbieżne.   

Szlifowanie. Jest to rodzaj obróbki ściernej, która ma za zadanie idealnie wyszlifować powierzchnie. Szlifowanie wykonuje się przy pomocy narzędzi ściernych o różnej gramaturze, od najgrubszej, do najmniejszej. Szlifowanie jest zwykle ostatnim etapem obróbki metali.

Strugarnie. Ta metoda obróbki metali znana jest także jako heblowanie. Pozwala na usuwanie większych części materiału w celu na przykład zmniejszenia jego wysokości. Do strugania używana jest jednoostrzowa strugaczka.

Toczenie. Podczas toczenia narzędzie pozostaje nieruchome, a przedmiot poddawany obróbce jest obracany. Wykonuje się różne rodzaje toczenia, takie jak toczenie wzdłużne, toczenie poprzeczne, toczenie obwiedniowe.

Jak widać, obróbka metali może być wykonywana na wiele sposobów. Dobór odpowiedniego rodzaju obróbki zależny jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Opracowanie:
Brzozów, Witosa 3
tel. 13 300 00 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz