Artykuł sponsorowany

O księgach przychodów i rozchodów opowiadają księgowi biura rachunkowego SIGMA

O księgach przychodów i rozchodów opowiadają księgowi biura rachunkowego SIGMA

W Polsce wyróżnić można dwa modele prowadzenia rachunkowości firmy. Większe spółki z milionowymi przychodami rocznymi muszą rozliczać podatki w ramach księgowości pełnej i przypisanej dla niej ksiąg rachunkowych. Średnie i małe przedsiębiorstwa mogą zaś wybrać system uproszczony, zwany księgowością małą. W większości przypadków przedsiębiorcy muszą ewidencjonować operacje finansowe w specjalnych narzędziach – księgach przychodów i rozchodów. Czym one są i dlaczego warto zlecić ich prowadzenie biurowi księgowemu SIGMA z Kępna?

Czym się księgi przychodów i rozchodów?

Księgi przychodów i rozchodów to znacznie prostsze w prowadzeniu narzędzia ewidencjowania podatków od ksiąg rachunkowych. Mogą one być jednak tylko wykorzystywane w działalnościach średnich oraz małych firm, które mają również możliwość sporządzania KPiR w formie papierowej lub elektronicznej. Samo księgowanie zdarzeń gospodarczych w takich księgach musi odbywać się zaś chronologicznie i z wykorzystaniem szesnastu kolumn. Jak wyliczają księgowi biura rachunkowego SIGMA, którzy oferują kompleksową obsługę księgową i kadrowo-płacową, są to m.in.:

  • kolumna II, wskazująca datę księgowania zdarzenia gospodarczego,
  • kolumna III, w której zapisuje się numer VAT faktury i innych dowodów księgowych,
  • kolumna IV, służąca do opisu danych kontrahenta (odbiorcy/dostawcy usług czy produktów),
  • kolumna VI, w której określa się rodzaj przychodu bądź wydatku,
  • kolumna X, gdzie podaje się wartości kupowanych towarów,
  • kolumna XI, wskazująca koszty uboczne zakupów,
  • kolumna XII, gdzie księgowane są wartości wynagrodzeń brutto pracowników.

Księgowi biura SIGMA dodają, iż zawsze przy prowadzeniu KPiR zakładać należy ewidencję środków trwałych, niematerialnych i prawnych. Ujmowane w niej koszty służą bowiem do tworzenia niebywale opłacalnych dla przedsiębiorców odpisów amortyzacyjnych.

Kto może prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

Podmioty, które muszą prowadzić księgi przychodów i rozchodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także art. 24a ustawy o PIT. Księgowi z biura rachunkowego SIGMA wyjaśniają, że są to spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie, spółki cywilne osób fizycznych, przedsiębiorstwa w spadku, działalności gospodarcze osób fizycznych, a także rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, mieszczący się w specjalnym limicie. Czym on jest?

Limit związany z KPiR dotyczy wysokości rocznych przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, po którym przekroczeniu należy przejść z małej księgowości na księgowość pełną. Obecnie jest to granica 2 milionów EUR po przeliczeniu na PLN według średniego kursu NBP ogłaszanego w październiku każdego roku. 

Jak skutecznie prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów nie jest trudne, ale wymaga skrupulatności oraz chociażby podstawowej wiedzy księgowo-rachunkowej. Niestety w obliczu wyzwań stawianych przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem w życie ustawy potocznie zwanej Polskim Ładem, samodzielne ewidencjowanie podatków nawet w jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się wyzwaniem. By nie musieć kontaktować się samodzielnie z fiskusem czy ZUS-em, a także, by uniknąć błędów księgowych oraz móc w 100% skupić się na rozwijaniu biznesu, warto zatem oddać KPiR w ręce dobrych specjalistów.

Świetnym wyborem jest zespół księgowych SIGMA, ponieważ oferuje on obsługę księgową bez konieczności fizycznego kontaktu. Mowa zatem o usługach księgowości elektronicznej, gdzie wszystkie operacje ujmowane są w specjalnym oprogramowaniu. Przedsiębiorca w ramach takiej współpracy wysyła wszystkie dokumenty w formie skanów i ma nieograniczony dostęp do wiedzy księgowych. Gwarantowane jest mu bowiem pełne doradztwo księgowe. Liczyć można również na porady podatkowe, które świadczy właściciel biura SIGMA Jarosław Skrzypczak – doradca podatkowy wpisany na listę doradców z numerem 06638. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz