Artykuł sponsorowany

Niedoczynność tarczycy – jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia? Gabinet Endokrynologiczny w Przychodni Kobamed

Niedoczynność tarczycy – jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia? Gabinet Endokrynologiczny w Przychodni Kobamed

Niedoczynność tarczycy jest groźną chorobą, która wpływa na cały organizm. Dotyka ona coraz większa liczbę osób, a do jej głównych przyczyn zalicza się  niedobry jodu oraz chorobę Hashimoto. Aby móc postawić diagnozę, koniecznie jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych, gdyż spektrum objawów może być bardzo szerokie i dotyczyć wiele różnych jednostek chorobowych. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć na temat niedoczynności tarczycy.

Charakterystyka i przyczyny niedoczynności tarczycy

Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym w przedniej części szyi, kontrolowanym przez przysadkę mózgową i odpowiedzialnym za wydzielanie następujących hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Niedoczynność tarczycy sprawia, że nie jest produkowana wystarczająca ilość wyżej wymienionych hormonów, co ma duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Negatywny wpływ niedoczynności dotyczy przede wszystkim metabolizmu oraz regulacji gospodarki wapniowo – fosforanowej. Leczenie niedoczynności tarczycy jest bardzo ważne, gdyż pozwala uregulować jej pracę i zniwelować wszystkie negatywem objawy towarzyszącej temu schorzeniu.

Należy jednak pamiętać że niedoczynność tarczycy może występować w postaci klinicznej, dając pełne objawy, a także w subklinicznej, czyli utajnionej. W związku z tym, warto pamiętać o wykonywaniu regularnie badań profilaktycznych, gdyż pozwolą one wykryć choroby będące w stadium ukrytym, niedającym żadnych objawów. Można tez zaobserwować, że dużo częściej na tę chorobę zapadają kobiety, aniżeli mężczyźni. Choroba w zaawansowanym stadium niszczy komórki gruczołu pozostawiając w nim trwałe i nieodwracalne zmiany, jak np. zwłóknienia. Najczęstszymi przyczynami są niedobory jodu, choroba Hashimoto, przyjmowanie silnych leków na różne inne schorzenia lub napromieniowanie okolic gruczołu podczas leczenia nowotworów.

Podstawowe objawy i metody leczenie niedoczynności tarczycy

Jak już wcześniej wspomniano, niedoczynność tarczycy może powodować bardzo różnorodne objawy, jednakże do najczęściej wystających zalicza się ogólne zmęczenie duża senność, zaburzenia gospodarki termicznej (zimno nawet w ciepłe dni), niekontrolowane przybieranie na wadze, zaparcia, kłopoty z koncentracją, problemy z regularnym miesiączkowaniem zatrzymywanie się wody w organizmie, obniżenie libido, nadmierne wypadnie włosów i łamliwość paznokci, obniżenie nastroju, suchość skóry, a nawet bóle głowy. Jeżeli niepokojące objawy dotyczą Ciebie, to należy wykonać badania krwi w celu ustalenia stężenia TSH oraz tyroksyny (T4) we krwi.  i udać się do Gabinetu Endokrynologicznego w Przychodni Kobamed z Niepołomic w województwie małopolskim. Lekarz specjalista przeprowadzi wywiad z każdym pacjentem  i może dodatkowo zalecić oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Ponadto, w celu postawienia diagnozy wykonuje się również USG tarczycy, które pozwala ocenić jej wygląd, wielkość, oraz obecność guzków czy zwłóknień. Leczenie zazwyczaj polega na doustnym przyjmowaniu odpowiednio dobranej dawki syntetycznie lewotyroskyny na czczo, pół godziny przed posiłkiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz