Naturalny sok jabłkowy – co warto o nim wiedzieć?

Naturalny sok jabłkowy – co warto o nim wiedzieć?

Stanowi bogate źródło witamin, błonnika i wyjątkowego smaku. Spożywany codziennie zagwarantuje nie tylko zdrowie, ale również urodę. Jest niskokaloryczny, dlatego bez obaw można włączyć go do diety odchudzającej. Sok jabłkowy cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Najlepszy jest ten świeżo wyciskany i lekko mętny. Sprawdź, jak przygotować naturalny napój owocowy na różne sposoby. Poznaj właściwości nektaru z jabłek.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Sok jabłkowy – właściwości odżywcze i zdrowotne

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie – mówi stare angielskie przysłowie. Z ogromną wartością odżywczą tych pysznych owoców bezpośrednio związane są właściwości soku jabłkowego. Jest on bowiem jednym z najpopularniejszych i najzdrowszych tego typu napojów na świecie. W sklepach spożywczych znajdziemy zarówno naturalne nektary, jak i produkty na bazie zagęszczonego koncentratu. Dlatego też najlepiej zdecydować się na przygotowanie go własnoręcznie w domu.

Według lekarzy i dietetyków znacznie zdrowszą opcją są mętne soki z jabłek niż ich klarowne odpowiedniki. Dostarczają dużej ilości substancji odżywczych, które warunkują zdrowotne właściwości produktu. W składzie owocu znajdziemy witaminy A, B, E, K i P oraz przede wszystkim dobrze przyswajalną witaminę C. Dostarczają ponadto duże ilości białka, potasu, żelaza, fosforu czy wapnia. Przetwory jabłkowe to również bogate źródło antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników.      

Właściwości odżywcze soków z jabłek przekładają się na ich różnorodne właściwości i wielorakie zastosowanie. Regularne picie nektarów wiąże się między innymi z poniższymi korzyściami zdrowotnymi:

  1. Oczyszczanie organizmu z toksyn
  2. Wzmocnienie układu odpornościowego
  3. Opóźnienie procesu starzenia się organizmu
  4. Wzmocnienie mięśni i łagodzenie bólu stawów
  5. Stymulowanie regeneracji skóry
  6. Ochrona układu oddechowego
  7. Pozytywny wpływ na serce

Zastanawiasz się, ile kalorii ma domowy sok z jabłek? Choć do jego produkcji wykorzystuje się różne gatunki owoców, to przyjmuje się, że jedna szklanka napoju ma ok. 100 kcal. Pamiętajmy, że w nektarze przygotowanym bez dodatku słodzików czy zagęszczaczy znajdziemy ok. 20 gramów cukru naturalnego. Ze względu na niski indeks glikemiczny warto więc włączyć produkt nawet do codziennej diety odchudzającej. W procesie spalania tkanki tłuszczowej ważne jest bowiem oczyszczanie organizmu z toksyn i pozytywny wpływ na odkwaszanie organizmu.  

Warto zaznaczyć, że na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami nektarów jabłkowych. Wyróżniamy bowiem:

  • Sok pasteryzowany – przetwór o niższej zawartości składników odżywczych niż sam owoc, który w wyniku konserwacji może być przechowywany po otwarciu przez kilka kolejnych dni w lodówce.
  • Sok klarowny – produkt poddany klarowaniu i filtracji, który nie zawiera cząstek miąższu z owoców. Jest mniej wartościowy, zawiera duże ilości cukru oraz substancji konserwujących, co przekłada się na jego niską cenę.
  • Sok mętny – napój jabłkowy, który podczas obróbki nie traci cennych właściwości. Zawiera naturalny miąższ i jest wolny od zbędnych dodatków. Nie można go jednak przechowywać zbyt długo po otwarciu.

właściwości soku z jabłek

Jak zrobić sok z jabłek? Domowe sposoby

Jeżeli nie chcemy korzystać ze znajdujących się na sklepowych półkach produktów, to możemy przygotować domowy sok z jabłek. Podstawę stanowią oczywiście odpowiednie owoce. Najlepsze będą okazy z własnego sadu lub zakupione u sprawdzonego sadownika, które zostały zebrane jesienią bądź zimą. Możemy wybierać spośród słodkich gatunków takich jak malinówka czy lobo lub nieco kwaśniejszych antonówek i mekintoszy.

Do przygotowania soku jabłkowego w domowych warunkach można wykorzysta kilka urządzeń. Najlepiej sprawdzą się profesjonalne wyciskarki i sokowirówki. Wystarczy pokroić owoce na mniejsze kawałki i usunąć z nich gniazda nasienne. Pamiętajmy, że w takim przypadku nie musimy pozbywać się skórki, która zawiera bardzo dużo ilości witamin oraz pektyn, które pomagają obniżać poziom złego cholesterolu.

  • Blaupunkt Wyciskarka wolnoobrotowa SJV801

    Blaupunkt Wyciskarka wolnoobrotowa SJV801

  • TUBAN SHOCK! Multisensoryczny pianko-żel Jabłko

    TUBAN SHOCK! Multisensoryczny pianko-żel Jabłko

  • Blaupunkt Sokowirówka wolnoobrotowa SJV601 400W

    Blaupunkt Sokowirówka wolnoobrotowa SJV601 400W

  • Gorenje Sokowirówka JC900E 900W

    Gorenje Sokowirówka JC900E 900W

Jak zrobić sok jabłkowy bez sokowirówki? W sytuacji, gdy nie posiadamy takiego urządzenia, to możemy skorzystać z blendera. Wystarczy bowiem obrać, wydrążyć owoce i pokroić je na mniejsze kawałki lub zetrzeć na tarce. Następnie całość zalać wodą i rozpocząć rozdrabnianie. Na koniec musimy przecedzić ciecz przez sito. Powstałą pulpę i suchy miąższ można wykorzystać jako zagęstnik do dań lub naturalny kompost, a gotowy napój należy przechowywać nie dłużej niż kilka dni w lodówce.  

Świeżo wyciskany sok z jabłek na zimę świetnie sprawdza się jednosmakowy, ale możemy podawać go w różnych wariacjach. Owoce doskonale komponują się bowiem z marchewką, ananasem, brzoskwiniami czy bananami. Dla słodyczy możemy uzupełnić napój odrobiną miodu lub słodzika. Smacznym dodatkiem będą również różnorodne przyprawy – imbir, cynamon czy mięta. Jabłkowy nektar to baza do octu, wina czy też cydru.

Naturalny sok jabłkowy stanowi doskonałą porcję witamin podobnie jak sam owoc. Z powodzeniem możemy spożywać go codziennie, jako element zdrowego jadłospisu. Ważnym elementem odchudzającej diety są również koktajle. Poznaj najciekawsze przepisy na smoothie.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane produkty

  • Adler Sokowirówka AD 4127 1000W

    Adler Sokowirówka AD 4127 1000W

  • Gorenje Sokowirówka JC400E 400W

    Gorenje Sokowirówka JC400E 400W