Artykuł sponsorowany

Najstarsza waluta: historia złota

Najstarsza waluta: historia złota
Złoto od najdawniejszych czasów było symbolem bogactwa i prestiżu w wielu społeczeństwach. Przez wieki zmieniały się kolejne środki płatnicze, podczas gdy złoto zachowywało swój blask, pozostając cenionym i pożądanym aktywem. Co jeszcze warto wiedzieć o historii tego kruszcu?


Historia złota

Zdaniem archeologów historia wydobycia złota sięga epoki miedzi, kiedy to zaczęto wykorzystywać je do wykonywania ozdobnych przedmiotów i biżuterii. Ze względu na swój wyjątkowy kolor i blask kojarzony ze słońcem, trwałość oraz łatwość obróbki złoto stało się kruszcem luksusowym i pożądanym, uosabiającym prestiż społeczny i władzę.  W starożytnym Egipcie złoto było identyfikowane z Ra (Bogiem Słońca), ze szlachetnego boskiego metalu wykonywano wizerunki bogów również w innych religiach i społecznościach. Poza sferą sakralną złoto również było cennym surowcem – wykonywano z niego biżuterię, galanterię, a nawet przedmioty codziennego użytku. Złote elementy chętnie wykorzystywano w sztuce i architekturze, służyło np. do krycia dachów obiektów sakralnych. Warto wiedzieć, że w średniowieczu złoto było przede wszystkim symbolem władzy i monarchii, a co za tym idzie posługiwały się nim uprzywilejowane warstwy społeczne, czyli arystokracja i kler. Dla warstw niższych takich jak mieszczaństwo złoto stało się środkiem płatniczym i źródłem kapitału. Kolejne wieki to czas gorączkowego poszukiwaniu skarbów, złota i mitycznego Eldorado. Kolumb i inni odkrywcy rozpoczęli w ten sposób kolonizację Nowego Świata. Warto przy tej okazji wspomnieć o Aztekach, rdzennych mieszkańcach Ameryki Południowej, dla których złoto było ważnym symbolem. W Ameryce wraz z odkrywaniem kolejnych pokładów cennego żółtego kruszcu, pojawiały się rzesze ochotników chcących w ten sposób szybko się wzbogacić.


Złoto dziś

Dziś również ten czarujący błyszczący metal cieszy się dużą popularnością. Choć w roli waluty zastąpiły go pieniądze papierowe i coraz częściej również wirtualne, złoto pozostaje ważnym fundamentem gospodarki stanowiąc zabezpieczenie realnej wartości naszych pieniędzy. Wciąż złoto jest uniwersalnym i wszędzie akceptowanym środkiem płatniczym. Stanowi też bezpieczny sposób akumulacji kapitału – dzięki takim inicjatywom jak Program Powiernik możliwe jest bezpieczne oszczędzanie poprzez budowanie prywatnych rezerw złota. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz