Artykuł sponsorowany

Na czym polega wzmacnianie podłoża przy pomocy pali fundamentowych?

Na czym polega wzmacnianie podłoża przy pomocy pali fundamentowych?
Pale fundamentowe są stosowane w celu przeniesienia na siebie ciężaru konstrukcji budynku. To rozwiązanie dość innowacyjne, które zrewolucjonizowało współczesne budownictwo. Dawniej niektóre rodzaje podłoża nawet po ubiciu wykluczały wybudowanie ciężkich budynków. Dzięki zastosowaniu pali, możliwe jest stawianie dużych konstrukcji w nawet najbardziej niesprzyjających po względem gruntu rejonach. Jakie metody są powszechnie wykorzystywane?

Czym są pale fundamentowe?

W przeciwieństwie do innych metod wzmacniania gruntu pale fundamentowe mają na celu skupić na sobie ciężar konstrukcji. W ten sposób nawet najbardziej niestabilne podłoże mocno zyska na nośności. Palowanie polega na umieszczeniu w gruncie stałych, stabilnych i wytrzymałych na obciążenie pali. W tym celu wykorzystuje się innowacyjne technologie oraz specjalistyczne maszyny budowlane. Mogą być one wbijane jako elementy gotowe (żelbetowe, sprężone, stalowe o przekroju rurowym lub kombinowane, drewniane) lub formowane już w gruncie. Oba sposoby są powszechnie wykorzystywane w polskim budownictwie.

Rodzaj palowania oraz materiał, z jakiego wykonane są pale, jest dobierany indywidualnie do całego podłoża. Specjaliści z gdańskiej firmy GEO-TECH podkreślają, że oceny gruntu powinien dokonać wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Warto zdecydować się usługi firmy, która zajmie się nie tylko oceną podłoża, ale też kompleksowym wykonaniem konkretnego rodzaju wzmocnienia.

Rodzaje technologii opartych na palowaniu

Istnieje wiele technologii palowania, które różnią się między sobą nie tylko metodami, ale również stopniem zaawansowania technologicznego. W Polsce najczęściej stosowane są:

  • Pale przemieszczeniowe FDP – stosuje się je pod obiekty kubaturowe, a także budownictwo drogowo-mostowe. Można je wykonać również pod ekrany akustyczne oraz obudowę ścian wykopu. Pale przemieszczeniowe wykonuje się przy pomocy specjalistycznego świdra. Podczas jego podnoszenia wtłaczana zostaje mieszanka betonowa.
  • Pale wiercone CFA – stosowane są w tym samym zakresie, co poprzedni rodzaj, jednak w przypadku gruntów bardziej zwięzłych. Polega na wprowadzeniu mieszanki po usunięciu gruntu. Pale tego typu mogą sięgać nawet ponad 20 metrów!
  • Kolumny DSM – polega na wymieszaniu gruntu z materiałem wiążącym. Strukturą przypominają sztuczny kamień. W zależności od wilgotności środowiska można stosować prócz cementu również dodatki w postaci popiołów lotnych, żużlu, betonitu lub mączki wapiennej.
  • Technologia zagęszczania impulsowego RIC – w przeciwieństwie do poprzednich metod, nie stosuje się narzędzi kopiących typu świder. Metoda ta wykorzystuje specjalistyczny młot, generujący silne uderzenia. Zmniejsza to porowatość gruntu, powodując jego znaczne zagęszczenie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz