Artykuł sponsorowany

Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Ustawa o rachunkowości wyróżnia w biznesowym środowisku w naszym kraju dwa modele ewidencjonowania podatku – i nie tylko. Mowa o księgowości uproszczonej i charakterystycznych dla niej ksiąg przychodów i rozchodów, kart podatkowych oraz ryczałtu ewidencjonowanego, a także o księgowości pełnej, która obliguje przedsiębiorcę do prowadzenia tzw. ksiąg rachunkowych.

Zasada memoriału i współmierności

Księgowość pełna jest najczęściej stosowana obligatoryjnie wedle ustawy przez duże przedsiębiorstwa, a także spółki. Niekiedy jednak tenże model ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w organizacji, przyjmują małe firmy, które w ten sposób chcą dokładnie analizować swoją sytuację finansową, a nawet pozycję rynkową. Warto przy tym wiedzieć, że księgi rachunkowe, które prowadzone są dzisiaj bardzo często przez biura rachunkowe, muszą opierać się o dwie bardzo ważne zasady: memoriału oraz współmierności. Zasada memoriału mówi o tym, że w księgach rachunkowych należy ujmować wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie dotyczą danego roku obrotowego, również te, które są notyfikowane przez kontrahentów. Zasada współmierności dotyczy zaś, wyodrębnienia ze wszystkich zdarzeń gospodarczych te, które są składowymi ostatecznego wyniku finansowego roku obrotowego. 

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez biuro rachunkowe

Księgi rachunkowe, na których podstawie przygotowywane są także roczne sprawozdania finansowe, coraz częściej dla klientów biznesowych prowadzą wyspecjalizowane biura rachunkowe. Istotna jest dzisiaj ich innowacyjność, są one bowiem zobligowane do archiwizowania ksiąg, a także zapewniania im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ważne jest także to, iż księgi rachunkowe księgowości pełnej mogą być prowadzone w wersji elektronicznej, pod warunkiem, iż będą one czytelne dla instytucji kontrolnych, a także spełnią wszystkie wytyczne związane między innymi z ich trwałym przechowywanie w programach komputerowych. Z takiego rozwiązania korzysta coraz większa ilość przedsiębiorców, którzy współpracują z takimi biurami rachunkowymi, jak B. i M. Piotrowscy s.c. Ważną częścią ich usług są działania związane m.in. z wyprowadzaniem zaległości względem urzędu skarbowego.

Składowe ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe to nie tylko narzędzia służące do ewidencjonowania podatków, ale także istotne kompendium wiedzy na temat działalności danego podmiotu gospodarczego. Dzięki ich rozbudowanej formie, zarządy firm mają możliwość przygotowywania raportów, a nawet prognoz ekonomicznych. Księgi rachunkowe składają się zaś na: dzienniki, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, a także na inwentarze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz