Artykuł sponsorowany

Na czym polega outsourcing pracowników z Ukrainy?

Na czym polega outsourcing pracowników z Ukrainy?

Delegowanie zadań poza struktury firmy jest nowoczesnym rozwiązaniem, które zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników wśród inwestorów i przedsiębiorców. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę dynamiki oraz wydajności procesów, zachodzących w przedsiębiorstwie, jest outsorcing pracowniczy obywateli państw sąsiednich, w tym Ukrainy. Na czym polega ta usługa? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Słowo outsorcing pochodzi z języka angielskiego i jest to zlepek wyrazów: out, czyli na zewnątrz oraz source – źródło. Outsorcing pracowniczy to rodzaj usługi, świadczonej w ramach umowy, zawartej pomiędzy właścicielami lub zarządami firm a podmiotami zewnętrznymi (agencjami zatrudnienia, agencjami pracy tymczasowej), dysponującymi stosowną licencją oraz własną kadrą pracowników.

Outsorcing całkowity i częściowy

W zależności od strategii przedsiębiorstwa, może ono zlecić wszystkie zadania lub jedynie ich część wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej – zauważa Oleh Hlado z agencji pracy tymczasowej Work Legion Outsourcing Pracowniczy, zajmującej się rekrutacją oraz delegowaniem do pracy specjalistów z Ukrainy.

Obecnie tylko nieliczni przedsiębiorcy decydują się powierzyć całość obowiązków, w tym obsługę kadrowo-płacową, podmiotom zewnętrznym, jednak ten model staje się coraz bardziej powszechny, co wynika między innymi z potrzeby redukcji rosnących wydatków, związanych z utrzymaniem pracownika, podkreśla Oleh Hlado.

Formalności związane z outsourcingiem pracowniczym

W ramach outsourcingu pracowniczego agencja pracy tymczasowej podpisuje umowę z zakładem pracy. Dokument ten zawiera szczegółowe ustalenia, dotyczące specjalizacji, zakresu zadań, ilości potrzebnych pracowników oraz wzajemnych obowiązków stron. Agencja zobowiązana jest do przeprowadzenia rekrutacji i selekcji kandydatów o określonej specjalizacji, z którymi następnie nawiązuje stosunek pracy, przeprowadza niezbędne, wstępne i okresowe szkolenia BHP, zapewnia środki ochrony indywidualnej oraz pomaga uregulować kwestie urzędowe: uzyskanie pozwolenia na pracę i pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracownicy, zatrudnieni w agencji, nie podpisują odrębnej umowy z zakładem pracy (pracodawcą użytkownikiem), do którego zostali delegowani. Obowiązkiem pracodawcy-użytkownika jest bieżące ewidencjonowanie czasu pracy obcokrajowców, zatrudnionych w firmie zewnętrznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz