Artykuł sponsorowany

Na czym polega fumigacja?

Na czym polega fumigacja?

W drewnie zadomawia się wiele szkodników, które z czasem niszczą jego strukturę. Do najbardziej popularnych drzewojadów można zaliczyć kołatka domowego, drwalnika paskowanego i spuszczela pospolitego. Pojedyncze osobniki nie wyrządzą nam znacznych szkód, za to inwazja tych owadów może narazić nas na spore koszty, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Na czym polega fumigacja i czemu służy?

Czym jest fumigacja?

Fumigacja to proces zwalczania szkodników, które atakują drewno i zboża. Inaczej nazywana jest też gazowaniem. Skuteczność tej metody polega na zastosowaniu odpowiednich środków, które eksterminują żywe organizmy, ale nie powodują zniszczenia czy zanieczyszczenia materiału odkażanego. Do fumigacji używa się najczęściej fosfowodoru, choć powszechnie stosuje się także inne gazy, dym czy parę wodną. Aby proces fumigacji był najbardziej efektywny, obiekt, który ma zostać mu poddany, zostaje umieszczony w namiocie lub komorze. Dopiero wtedy pod ciśnieniem tłoczony jest środek, który likwiduje szkodniki. Kiedy fumigacji wymaga cały budynek np. drewniany kościół, musi on najpierw zostać zabezpieczony foliami. Największymi zaletami fumigacji jest duża skuteczność i szybkość działania. Wybrany fumigant dociera do najmniejszych zakamarków odkażanego materiału, dzięki czemu żaden owad ani jego larwa nie jest w stanie przetrwać.

Gdzie fumigacja znajduje zastosowanie?

Jak informuje specjalista z firmy Elag, która zajmuje się walką z insektami- fumigacja bywa niezbędna w starych domach i obiektach sakralnych, które są zbudowane z drewna. Gazowanie wykorzystuje się także do zabezpieczenia drewnianych palet, skrzyń, beczek czy też klatek. Szkodniki na miejsce do życia wybierają często antyczne meble, dlatego ich nabywcy nierzadko decydują się na fumigację, zanim jeszcze zostaną przeprowadzone jakiekolwiek prace konserwatorskie. Ponadto fumigacja doskonale sprawdza się w przypadku zbóż, produktów-rolno spożywczych, silosów czy naczep samochodowych. Warto podkreślić, że używane do gazowania środki są w stanie przeniknąć przez warstwy farby czy lakieru, nie musimy więc obawiać się o skuteczność tego procesu na zabezpieczonych w ten sposób materiałach. Przeprowadzenie procesu fumigacji wymaga wiedzy, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Odkażaniem tego typu powinna zająć się profesjonalna firma, dzięki czemu zyskamy gwarancję, że będzie ona skuteczna i bezpieczna dla nas i otoczenia. Koszty fumigacji zależne są przede wszystkim od wielkości materiału lub obiektu, który chcemy uwolnić od drewnojadów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz