Artykuł sponsorowany

Miód wrzosowy – jedyny w swoim rodzaju!

Miód wrzosowy – jedyny w swoim rodzaju!

Rodzajów miodu jest wiele. Najlepsze polskie pasieki produkują nie tylko miód wielokwiatowy, ale również unikalne gatunki. Zalicza się do nich miód malinowy, rzepakowy czy też wrzosowy. Ostatni z nich ze względu na swoją unikalność i niebywały trud, który trzeba włożyć w jego stworzenie, zwany jest „Królem miodów”.  Jak na króla zaś przystało, pięknie on wygląda, pachnie oraz wyróżnia się swoją jakością.

Wyjątkowość miodu wrzosowego

Miód wrzosowy jest bardzo ciężki do pozyskania. Wrzosowiska kojarzone są bowiem głównie z obszarami wilgotnymi, niczym z pocztówek ze Szkocji, a pszczoły są bardziej produktywne przy niższej wilgotności i w ciepłym klimacie. Polska wiosna i lato są zatem dla nich odpowiednie. Niestety liczba miejsc, w których znaleźć można łąki pełne wrzosów jest mała. To dlatego miód wrzosowy jest niebywale ciężki do pozyskania, co wpływa również na jego cenę oraz niewielką liczbę pasiek, które go w kraju produkują.

Podkreślić jednak warto to, że miód wrzosowy nie tylko jest unikalny ze względu na trud, jaki trzeba włożyć w jego produkcję. Oprócz tego wyróżnia się on niebywale niskim udziałem sacharozy w swoim składzie, a bardzo wysokim poziomem białka. Dzięki temu uznawany jest często za miód dietetyczny, który stosowany jest głównie do celów leczniczych. Zawiera on witaminy A, B i B6, aminokwasy, kilkadziesiąt biopierwiastków, a także dużą ilość łatwo przyswajalnego żelaza.

Kiedy warto stosować miód wrzosowy?

Miód wrzosowy ma stosunkowo gorzki posmak i specyficzny ciemniejszy, bursztynowy kolor, Stosowany może być zarówno do produkcji biokosmetyków, jak i leków czy syropów. Oczywiście, jak każdy miód świetnie współgra z wieloma daniami, w tym wypiekami oraz pieczeniami. Jego smak jest zaś tak wyrazisty, że nie trzeba dodawać go zbyt wiele.

Szczególnym zastosowaniem miodu wrzosowego jest zaś leczenie różnych przypadłości, od schorzeń układu moczowego, po problemy z odpornością. Miód wrzosowy ma silne właściwości antyseptyczne. Świetnie wpływa na samopoczucie. Warto go stosować przy bólu gardła, przy przeziębieniu czy nawet przy trądziku. Miód wrzosowy jest ważnym składnikiem naturalnych preparatów podawanych na skórę.

Skąd wziąć miód wrzosowy

Miód wrzosowy to wyrób tak unikalny, że nie sposób znaleźć go w hipermarketach czy nawet w sklepach ze zdrową żywnością. Prościej jest zamówić go przez Internet. Niestety wtedy kupujący naraża się na to, iż trafi na miód podrabiany lub o niższym udziału naturalnego miodu wrzosowego. Mieszanie różnych gatunków to zaś prosta droga ku obniżaniu jakości produktu. Gdzie zatem kupować miód wrzosowy?

W Polsce działa niewiele pasiek, które go oferują. Jedną z nich jest firma OMEGA, która słynie w całej Lubelszczyźnie ze swoich miodów, w tym z miodowego króla z nektaru wrzosów. Kupujący liczyć może na uzyskanie certyfikatów produktów, a to przy zakupie miodów jest dzisiaj bardzo ważne. Miód wrzosowy warto zaś włączyć – ze względu na jego lekkostrawne własności – do swojej codziennej diety. 

Opracowanie:
Biszcza 184
tel. 693 998 302
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz