Artykuł sponsorowany

Międzynarodowe przewozy busem w świetle przepisów

Międzynarodowe przewozy busem w świetle przepisów

Międzynarodowe przewozy busami są coraz częściej wybieranym sposobem podróżowania. Stosunkowa duża popularność tego typu usługi wynika przede wszystkim z odpowiedniej ceny oraz możliwości dopasowania oferty pod swoje własne wymagania. Od samego przewoźnika wymaga się jednak dość istotnych kwestii przy przewozie międzynarodowym. Co warto wiedzieć na ten temat?

 

Dokumenty wymagane przy przewozie międzynarodowym

Każda firma oferująca usługi przewozowe musi spełniać odpowiednie kryteria – wymagają tego przepisy prawne. O transporcie międzynarodowym można mówić już w momencie, kiedy samochód przekroczy granicę kraju nawet o kilka kilometrów. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma, chociażby liczba przewożonych pasażerów. W świetle prawa przewozowego firma podejmująca się transportu osób pojazdem przeznaczonym dla ilości, która nie jest wyższa niż dziewięć osób łącznie z kierowcą, nie ma konieczności posiadania odpowiedniej licencji. Dodatkowo warto mieć na uwadze również aspekt tachografu. 

W transporcie do maksymalnie dziewięciu osób przewoźnik nie ma obowiązku jego instalowania. W przypadku większej ilości pasażerów ten obowiązek musi zostać spełniony.

 

Licencja na przewóz międzynarodowy

Specjalista z firmy TRANSPORT OSÓB "MON PIERRE" zauważa: Pomimo tego, że w niektórych przypadkach posiadanie licencji nie jest konieczne, to jednak jej wyrobienie świadczy w dużej mierze o firmie oraz o tym, że stara się ona zapewnić pasażerom jak najlepsze warunki przejazdu.

 

Organem, który odpowiedzialny jest za zbieranie, weryfikowanie oraz wydawanie licencji na transport międzynarodowy jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.
W przypadku, jeżeli przewoźnik zamierza uzyskać licencję na przewóz do dziewięciu osób, wówczas dokument taki wydaje starosta powiatowy. W celu jej wyrobienia, konieczne jest przedstawienie kompletu dokumentów, do których zalicza się:

  • kopia dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego,
  • zaświadczenie o dokładnej liczbie pojazdów,
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji.

 

Opłata dotycząca wydania licencji jest kosztem zmiennych i zależy od różnych czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się, czy jest to transport międzynarodowy, czy krajowy. Drugim aspektem jest ważność pozwolenia. W przypadku okresu np. dziesięciu lat należy zapłacić nawet ponad siedem tysięcy złotych.

 

Międzynarodowy przewóz osób – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Należy dodatkowo pamiętać o innych pozwoleniach, niezbędnych w przypadku transportu międzynarodowego. Dla każdego kraju, przez który będzie przejeżdżał bus, konieczne jest posiadanie stosownego dokumentu. Dla przykładu u zachodnich sąsiadów Polski wydawany jest on przez Federalny Urząd ds. Przewozu Drogowego (Bundesamt für Güterverkehr) - jednorazowo na każdy z przejazdów. Podejmując się przewozu osób na trasach zagranicznych, warto o tym pamiętać.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz