Artykuł sponsorowany

Metody rehabilitacji w domach opieki dla osób niepełnosprawnych

Metody rehabilitacji w domach opieki dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne wymagają nie tylko specjalnej opieki, ale także rehabilitacji. To właśnie ona jest szansą na poprawę sprawności ruchowej i kondycji fizycznej. Ci, którzy są jej poddawani, często stają się bardziej samodzielni i niezależni od innych. Zajęcia oraz zabiegi z zakresu rehabilitacji niepełnosprawnych są przeprowadzane także przez wykwalifikowanych specjalistów z domów opieki. Na czym one polegają?

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych – kto może z niej skorzystać?

Z rehabilitacji mogą skorzystać zarówno osoby z umiarkowanym, jak i znacznym stopniem niepełnosprawności. Jest ona skierowana dla tych, którzy od urodzenia borykają się z ograniczeniami ruchowymi oraz może być przeprowadzona, jeżeli niepełnosprawność jest następstwem przebytej choroby lub wypadku.

Celem rehabilitacji jest osiągnięcie możliwie najwyższego poziomu życia mimo niepełnosprawności. Odbywa się ona pod nadzorem specjalisty – rehabilitanta – jednak konieczny jest aktywny udział i zaangażowanie niepełnosprawnego. Ćwiczenia są integralną częścią leczenia, dlatego powinna być dostępna dla wszystkich osób jej potrzebujących. Musi być także prowadzona tak długo, aż rehabilitowany osiągnie maksymalną możliwą w jego przypadku sprawność.

Rehabilitacja jest prowadzona w specjalistycznych ośrodkach, ale również w domach opieki. Zajmuje się nią wykwalifikowany personel.

Rodzaj rehabilitacji i to, w jaki sposób jest przeprowadzana, zależy od możliwości ruchowych osoby niepełnosprawnej. Rehabilitant dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń i decyduje o częstotliwości ich wykonywania. Dzięki temu niepełnosprawny może znacznie poprawić swoją sprawność ruchową, a co za tym idzie, stać się bardziej samodzielnym podczas wykonywania codziennych czynności” – mówi ekspert z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego „SANUS”.

Jak wygląda rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami?

Rehabilitowanie osób niepełnosprawnych polega na przeprowadzaniu tak zwanej rehabilitacji medycznej. Może ona mieć miejsce również w domach opieki – pod warunkiem, że pracujący tam personel ma odpowiednie kwalifikacje.

Jej najważniejszym elementem jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Wykonywanie ćwiczeń pod nadzorem specjalisty oraz gimnastyka lecznicza to najlepsze sposoby na zminimalizowanie ograniczeń ruchowych. Uzupełnieniem kinezyterapii jest fizykoterapia, czyli rehabilitacja polegająca na poddawaniu ciała czynnikom fizycznym – zalicza się do niej między innymi elektroterapię. Aby poprawić sprawność fizyczną osób niepełnosprawnych, specjaliści wykonują również cykl masaży leczniczych.

 

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz