Artykuł sponsorowany

Metody leczenia zaburzeń symetrii u dorosłych

Metody leczenia zaburzeń symetrii u dorosłych

Ciało człowieka jest podzielone na dwie symetryczne części. W związku z tym jego prawa i lewa połowa stanowią lustrzane odbicie, a także oddają usytuowanie wewnętrznych narządów oraz zewnętrzny kształt ciała. Zaburzenia w symetrii związane są z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, niewłaściwym odżywianiem lub ograniczeniem aktywności fizycznej. Podpowiadamy, co przyczynia się do wad postawy oraz jak można je leczyć.

Jak styl życia przyczynia się do powstania wad postawy?

Nieleczone zaburzenia symetrii osiowej powstałe w okresie okołoporodowym lub poporodowym wpływają na kształtowanie się wadliwej postawy ciała w późniejszym etapie życia. Jednak zaburzenia postawy kształtują się także w okresie dojrzewania, dorastania oraz w wieku dorosłym.

Mogą być następstwem zarówno siedzącego trybu życia, niewłaściwego dobrania obuwia oraz ubioru, niedostosowania biurka do warunków fizycznych użytkownika, jak i ograniczenia aktywności ruchowej. Jedną z przyczyn kształtowania się wadliwej postawy jest także nieprawidłowe odżywianie. Może prowadzić do zaburzeń w podaży witamin oraz białka, które są szczególnie potrzebne w wieku rozwojowym.


Jak poskreśla ekspert reprezentujący przychodnię rehabilitacyjno- leczniczą OKS-MED: Wady postawy powstają w trzech okresach. Pierwszy z nich obejmuje zmiany czynnościowe w funkcji narządu ruchu bez utrwalonych zmian strukturalnych w postaci przykurczów mięśni, torebek stawowych, ścięgien oraz więzadeł. Odpowiednie rozpoznanie tych wad, a także wprowadzenie leczenia pozwala na odwrócenie procesu.


Z kolei okres zmian strukturalnych dotyczy utrwalonych przykurczy tkanek miękkich oraz mięśni, co skutkuje zaburzeniami elastyczności tkanek i kształtowaniem się trwałych przykurczy i wad kostnych, np.: skolioza, łukowe wygięcie kości podudzia. Jednym z okresów powstawania wad postawy są niedopatrzenia i zaniedbania w stworzeniu prawidłowych warunków rozwojowych, które powodują utrwalanie złych nawyków. Drugim z czynników jest nawykowe eksploatowanie swojego układu ruchu u osób po 30 roku życia. Związane jest to z wymuszonymi czynnościami,  co w konsekwencji doprowadza do zniekształcenia postawy ciała. Warto zwrócić szczególną uwagę na ułożenie ciała i wprowadzanie profilaktycznych zachowań, chroniących przed rozwojem wady postawy.

Jak można leczyć wady postawy?

Leczenie wad postawy u dorosłych powinno rozpocząć się od oceny osiowego zaburzenia symetrii.  Jak już zostało wspomniane, wady wynikają z wielu nawykowych oraz wymuszonych postaw ciała, do czego zmuszać może zarówno praca siedząca, jak i fizyczna, a także zaniedbania  istniejących wad postawy z dzieciństwa. Aby móc wprowadzić leczenie należy  ocenić objawy funkcjonalne i strukturalne.

Przy zaburzeniu symetrii często występuje ograniczony zakres ruchu po jednej stronie, niemożność wykonania nawet najprostszych czynności, takich jak położenie się na boku i ból stwarzający dyskomfort. Są to częste dolegliwości, z którymi powinno zgłaszać się na ocenę symetrii ciała. Odpowiednie dobranie  terapii w postaci masażu leczniczego, zastosowania wkładki ortopedycznej lub rehabilitacji jest możliwe jedynie po prawidłowym zdiagnozowaniu wady postawy oraz poznaniu jej przyczyny. Osiowe zaburzenia symetrii można leczyć gimnastyką leczniczą, czyli kinezyterapią. Metoda polega na rehabilitacji ruchowej pacjentów. Fizjoterapeuta może zlecić także ćwiczenia korekcyjne do wykonania w domu oraz uświadomić badanemu, na co szczególnie powinien zwracać uwagę. Wykwalifikowany fizjoterapeuta w gabinecie OKS - MED przeprowadzi konsultację fizjoterapeutyczną, na której zdiagnozuje i zaproponuje dostępne formy i opcje leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz