Artykuł sponsorowany

Mech na panelach fotowoltaicznych - jak się go pozbyć?

Mech na panelach fotowoltaicznych - jak się go pozbyć?

Każdy inwestor, który decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, liczy na jak najszybszy zwrot kosztów. A ten rzeczywiście jest możliwy, jednak pod warunkiem, że panele efektywnie produkują prąd. Niestety istnieją czynniki, które mogą znacząco spowolnić ten proces. Mowa tutaj o zanieczyszczeniach osadzających się na powierzchni paneli, z których najgroźniejszy jest mech. Z naszego artykułu dowiedz się, jak się go pozbyć.

W jaki sposób mech może zagrażać panelom fotowoltaicznym?

Jeszcze do niedawna większość producentów paneli zapewniała, że są one samoczyszczące. Dzisiaj coraz częściej można się jednak spotkać z zaleceniami, że należy regularnie poddawać je czyszczeniu. Nie sposób się z tym nie zgodzić, co potwierdza przedstawiciel firmy Czyste Panele.

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na produkcję darmowego prądu, a tym samym na spore oszczędności. Trzeba jednak wiedzieć, że efektywne działanie instalacji jest możliwe, jeśli jest ona czysta. Zanieczyszczenia zbierające się na panelach mogą obniżyć ich sprawność nawet o 20%. Z tego powodu każdy właściciel instalacji powinien na stałe wpisać w swój kalendarz regularne mycie paneli, wyjaśnia nasz rozmówca.

Na panelach fotowoltaicznych zbierają się różne rodzaje zanieczyszczeń. Kurz i powierzchniowy brud mogą zostać zmyte przez deszcz, jednak nie poradzi on sobie z poważniejszymi zabrudzeniami. Mowa tutaj chociażby o sadzy, ptasich odchodach czy zalegających liściach. Jeśli w porę nie zostaną one usunięte, spowodują powstanie mchu i porostów. A to jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń paneli. Z tego powodu należy regularnie korzystać z usługi mycia paneli, którą najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie.

Specjaliści pomogą pozbyć się mchu, dzięki odpowiednim metodom czyszczenia. Użyją w tym celu specjalistycznego sprzętu, wytwarzającego wodę zdemineralizowaną, który nie uszkadza łagodnych powierzchni paneli i jest w pełni przystosowany do tego typu zadań. Dzięki temu instalacja będzie czysta i gotowa do pracy z pełną mocą, a przede wszystkim zabezpieczona przed uszkodzeniem. Ponadto zwiększy się również ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co wpłynie na przedłużenie jej żywotności i przydatności. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz