Artykuł sponsorowany

Magiczny Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć?

Magiczny Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny cieszy się niezwykłą atrakcyjnością biorąca się z unikatowego połączenia malowniczych widoków ze spokojem i magicznym wręcz klimatem, który odczuwamy w miasteczku i jego okolicy. Dlaczego warto wybrać się na spacer przez urokliwe kameralne uliczki Kazimierza Dolnego? Jakie punkty trzeba zanotować na liście „atrakcje do zobaczenia"? I czy warto wybrać zwiedzanie z przewodnikiem?

Magiczny Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny nad Wisłą to wspaniały pomysł na wycieczkę, która może być częścią dłuższego wypoczynku w pięknym i spokojnym województwie lubelskim. Okolice te słyną z urzekających widoków, które zostaną w naszej pamięci jeszcze na długo po wizycie w tym malowniczym zakątku Polski. Zwłaszcza jesienią jest to spektakularne miejsce, bo drzewa porastające wzgórza nad miastem mienią się prawdziwą feerią barw.

Kazimierz Dolny wyróżnia się bardzo kameralnym charakterem, pomimo swojej popularności. Warto wybrać się na zwiedzanie w tygodniu, kiedy można poczuć, jakby cały Kazimierz był tylko dla nas. Uliczki nie są wówczas przepełnione turystami, co pozwala chłonąć wyjątkową atmosferę miasta i cieszyć się znacznie większą swobodą podczas zwiedzania. Ciekawa wycieczka rodzinna po Kazimierzu Dolnym na pewno zyska na atrakcyjności, jeśli zdecydujemy się także na rejs po Wiśle.

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Pomimo niewielkich rozmiarów, Kazimierz Dolny zapewnia bardzo wiele możliwości wycieczek pieszych – można wybrać się na spacer bulwarami nadwiślańskimi, jak i przejść się na wzgórze zamkowe, by poznać ruiny średniowiecznych zabytków, jakimi są wieża strażnicza i zamek. Rynek jest niewątpliwie sercem Kazimierza Dolnego i pominąć go nie można. Pełne przepychu manierystyczne kamienice braci Przybyłów - świadectwo czasów bogactwa miasta w XVI i XVII wieku to budowle, którym warto przyjrzeć się bliżej, by docenić kunszt i wyobraźnię twórców tamtych czasów. Na rynku znajduje się również charakterystyczny punkt w postaci drewnianej zabytkowej studni, z której do dziś można czerpać wodę. Oprócz tego warto odwiedzić Farę - najstarszą i najbogatszą świątynię w Kazimierzu Dolnym z wyjątkowym późnorenesansowym wyposażeniem, najstarszymi w Polsce organami, kurdybanami i pieknymi dekoracjami sztukatorskimi.

Jedną z głównych atrakcji Kazimierza Dolnego są ruiny zamku oraz pobliska wieża stażnicza, zwana basztą. Same w sobie są interesującymi obiektami do zwiedzenia, a widoki rozciągające się z zamkowych murów i tarasu na baszcie są naprawdę imponujące. Zwiedzanie zamku i baszty kosztuje jedyne 7 zł od osoby. Kolejnym „must see” jest Góra Trzech Krzyży, miejsce pamięci po epidemii z początków XVIII w.. Z wysoczyzny trzykrzyskiej rozciąga się przepiękny widok na Kazimierz Dolny oraz dolinę Wisły, a wejście zajmuje maksymalnie 5 minut, więc praktycznie każdy w miarę sprawny turysta może tam dotrzeć.

Jeżeli nadal czujemy niedosyt, a nogi nie odmówiły posłuszeństwa, warto odwiedzić kolejną atrakcje Kazimierza Dolnego, czyli Wąwóz Korzeniowy, który leży pół godziny spacerem od Rynku i można go zwiedzać nieodpłatnie. Jest to wąwóz lessowy o naprawdę bajkowym klimacie, w którym z obu jego ścian wyłaniają się duże, poskręcane korzenie drzew. Uroku temu miejscu dodaje wspaniałe przygaszone światło w pogodne słoneczne dni.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem to naprawdę świetny pomysł. Można dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat miasta, jego historii, jak i legend, które krążą wokół tego magicznego miejsca. Dlaczego w Kazimierzu Dolnym tak chętnie kupowane są koguty z ciasta, dlaczego tak wiele tu galerii sztuki, po co budowano niegdyś tak wiele spichlerzy zbożowych, jakie znane postaci dawnego i współczesnego świata sztuki i kultury związały swe losy z tym miasteczkiem? Opowieści snute przez przewodnika z pewnością pozwolą lepiej wczuć się w klimat miasta, a także zrozumieć, dlaczego to miejsce jest tak pociągające i chętnie odwiedzane. Wielu informacji możemy nie zdobyć na własną rękę, a dobry przewodnik to kopalnia wiedzy, anegdot, zabawnych, a czasem przerażających historii. 

Decydując się na oprowadzanie po Kazimierzu Dolnym możemy liczyć na dużo bardziej spójny i ciekawy plan wycieczki, ale także wziąć udział w innych aktywnościach, jak np. gry miejskie z nagrodami czy poznanie historii miasta poprzez prezentację starych fotografii. Takie, mniej oczywiste, formy zwiedzania proponuje nam Dorota Szczuka, prowadząca od lat firmę turystyczną Szept Kazimierza, nagradzaną przez klientów. Historyk sztuki, licencjonowany i doświadczony przewodnik po Kazimierzu Dolnym otworzy przed wami mało dostępne "bramy", bo samo miasteczko oraz jego okolice nie mają przed nią tajemnic, a wszelkie atrakcje zna na wylot! Oprowadzanie turystów po samym Kazimierzu Dolnym to tylko część oferty firmy Szept Kazimierza. Wszyscy spragnieni kolejnych opowieści, doznań i widoków powinni zainteresować się również wycieczkami do pobliskiego Mięćmierza, Janowca lub odwiedzić z nią pobliskie winnice, aby poczuć i tu klimat Toskanii nad Wisłą. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz