Artykuł sponsorowany

Lekarz internista a lekarz rodzinny

Lekarz internista a lekarz rodzinny

W okresie jesienno-zimowym można zauważyć, że dużo osób choruje. Posiadają one takie objawy jak kaszel, katar, bóle gardła, gorączka i wiele innych. Oczywiście w innych porach roku również dopadają nas wirusy, które wywołują różne choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby, zarówno w Polsce, jak i na świecie było dużo lekarzy. Wyróżnia się wiele specjalizacji medycyny. Czym zajmuje się lekarz internista? Czy różni się on od lekarza rodzinnego?

Lekarz internista

Osoba, która zdobyła wykształcenie, w celu wykonywania zawodu lekarza internisty, nazywana jest również specjalistą od chorób wewnętrznych. Oznacza to, że kiedy mamy objawy związane z wewnętrznymi częściami ciała musimy się udać do lekarza internisty. Musi on mieć niezwykłą wiedzę, gdyż ocenia funkcjonowanie organizmu wewnętrznego tj. układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego, moczowego odpornościowego oraz rozpoznaje choroby tarczycy, metaboliczne i alergiczne. Z uwagi na to, często zdarza się, że jako pierwszy wystawia on trafną diagnozę. Zawód internisty uważa się jako jeden najbardziej potrzebny i najtrudniejszy w medycynie. Usługi lekarza internisty muszą być jak najbardziej profesjonalne, ponieważ pacjenci oczekują od nich rozpoznania choroby, przepisania odpowiednich leków bądź skierowania do specjalisty na dalsze diagnozy.

Lekarz rodzinny

Często można spotkać się z twierdzeniem, że lekarz rodzinny w niczym nie pomoże, bo się zna „na wszystkim i niczym”. Oczywiście jest to mit, ponieważ człowiek, który zdobył zawód lekarza rodzinnego, ma bardzo rozległą wiedzę na temat całego organizmu człowieka. Jego zadaniem jest trwała obserwacja swoich pacjentów, częsta profilaktyka i zachęcenie do badań nie tylko wtedy, kiedy pojawią się objawy chorób. Co więcej, lekarz rodzinny ma promować zdrowy tryb życia. Z reguły doktorzy obejmują kompleksową opiekę medyczną zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W związku z tym powinniśmy mieć jednego lekarza rodzinnego, który doskonale zna nasze ciało i orientuje się w chorobach, jakie przeszliśmy. Niestety medyk ma ograniczone możliwości co do zleceń badań, tj. nie może wystawiać skierowań na wszystkie badania. Dlatego, w celu przeprowadzenia dokładnego leczenia, lekarz rodzinny wystawia skierowania do poradni specjalistycznych.  

Zakres obowiązków i praw lekarzy jest bardzo zróżnicowany. Przychodnia Provita jest to miejsce, w którym można otrzymać profesjonalne usługi wielu lekarzy. Jej placówki znajdują się w kilku miejscowościach. Pacjenci przychodni mogą skorzystać m.in. z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego, internisty oraz pediatry. Oprócz tego zatrudnieni są lekarze, którzy zajmują się leczeniem schorzeń ortopedycznych, dermatologicznych i urologicznych. Co więcej, placówki posiadają własne laboratoria, w których można wykonać różne badania np. krwi. Personel przychodni dokłada wszelkich starań, aby pacjenci czuli się swobodnie oraz mogli jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz