Artykuł sponsorowany

Leczenie przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego w ofercie przychodni Enel-Med oddział Galeria Krakowska

Leczenie przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego w ofercie przychodni Enel-Med oddział Galeria Krakowska

Szacuje się, że na przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego cierpi około 20% populacji europejskiej. Zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni, czego powodem jest między innymi stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jakie są typowe objawy tej jednostki chorobowej? Na to pytanie odpowie internista z centrum medycznego Enel-Med oddział Galeria Krakowska.

Jaka jest rola woreczka żółciowego?

Pęcherzyk żółciowy, nazywany potocznie woreczkiem, umiejscowiony jest na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra, w dolnej części wątroby, po prawej stronie. Ta struktura anatomiczna łączy się z dwunastnicą. Ma około 10 cm długości, a kształtem przypomina gruszkę. Rolą woreczka żółciowego jest magazynowanie żółci, która w małych ilościach uwalniana jest do dwunastnicy. Pęcherzyk jest w stanie pomieścić 60 ml tego płynu. Żółć wspomaga trawienie i wchłanianie się tłuszczów. Zapewnia także optymalne pH dla enzymów produkowanych przed trzustkę i jelita. Jeśli woreczek żółciowy pracuje prawidłowo, nie odczuwamy żadnych dolegliwości z jego strony. Problem pojawia się, gdy w pęcherzyku zacznie gromadzić się szlam żółciowy, który wywołuje przewlekły stan zapalny.

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego?

Jak informuje specjalista z centrum medycznego Enel-Med oddział Galeria Krakowska – podstawowym objawem zapalenia woreczka żółciowego jest dokuczliwy ból w prawym podżebrzu. Nierzadko promieniuje on w kierunku pleców. Zdarza się też, że symptomy choroby są bardziej nieswoiste. Chory nie tyle odczuwa ból, co cierpi z powodu nudności, wymiotów, czuje niesmak w ustach i ma problemy z wypróżnianiem się. Takie objawy utrzymują się aż do ataku kolki żółciowej, która wywołuje gniotący ból. Jego przyczyną jest mechaniczne drażnienie ścian woreczka żółciowego przez wspomniany już szlam żółciowy, który często określa się mianem kamieni.

Leczenie przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego

Często jedynym słusznym wyjściem jest chirurgiczne usunięcie woreczka żółciowego. W centrum medycznym Enel-Med oddział Galeria Karkowska tego typu zabiegi najczęściej wykonuje się metodą laparoskopową, rzadziej tradycyjną. W efekcie pacjent szybciej dochodzi do siebie, ponieważ zakres cięć chirurgicznych jest mniejszy niż przy klasycznej operacji. Przed zabiegiem prowadzi się zaś leczenie objawowe polegające głównie na podawaniu leków przeciwbólowych. Pacjenci po usunięciu pęcherzyka żółciowego muszą stosować dietę ubogą w tłuszcze i ciężkostrawne potrawy. Należy również zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz