Artykuł sponsorowany

Leczenie owsicy u dzieci w przychodni Enel-Med oddział Wadowicka

Leczenie owsicy u dzieci w przychodni Enel-Med oddział Wadowicka

Centrum medyczne Enel-Med oddział Wadowicka mieści się przy ulicy Wadowickiej 3A w Krakowie. Placówka może się pochwalić dwoma, doskonale wyposażonymi gabinetami pediatrycznymi, w których leczone są dzieci chore i zdrowe. Tutejsi pediatrzy cieszą się znakomitą renomą. Szybko i skutecznie leczą między innymi owsicę, która bardzo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Co jest jej przyczyną?

Skąd się biorą owsiki u dzieci?

Owsica jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych występujących u małych pacjentów. Wywołują ją owsiki ludzkie - Enterobius vermiculari – niewielkich rozmiarów nicienie o białym zabarwieniu. Robaki te pasożytują w końcowym odcinku jelita cienkiego i jelita grubego. Żywią się zawartością jelit i bardzo szybko się rozmnażają. Samice składają jaja w nocy, w okolicy odbytu. Wylegające się z nich pasożyty osiągają pełną dojrzałość po upływie 2 tygodni. Cykl życia owsika trwa 4 tygodnie w przypadku samic, samce umierają zaraz po zaplemnieniu. Owsica najczęściej rozwija się u dzieci, ponieważ te nie mają jeszcze dobrze wyrobionych nawyków higienicznych. Wystarczy, że jeden maluch w przedszkolu będzie nosicielem pasożyta, a pozostałe dzieci zarażą się w krótkim czasie. W jaki sposób? Jak informuje pediatra z centrum medycznego Enel-Med oddział Wadowicka:

„Dróg zakażenia jest kilka. Najczęściej dziecko drapiąc się w okolicy odbytu, przenosi jaja pasożyta na dłonie. Później, np. w czasie zabawy, jaja transferowane są na dłonie innych dzieci, a stamtąd trafiają do buzi. Co więcej, owsicą można zarazić się także drogą inhalacyjną, gdyż jaja unoszą się w powietrzu. Zarażone dziecko może zainfekować pozostałych członków rodziny, dlatego leczenie stosuje się u wszystkich domowników, nawet jeśli część z nich nie wykazuje objawów choroby”.

Typowe objawy owsicy i metody leczenia

Przebieg choroby w dużym stopniu uzależniony jest od ilości pasożytów oraz odporności dziecka. Owsicy towarzyszą objawy typowe dla innych chorób układu pokarmowego – bóle brzucha, nudności, trudności w wypróżnianiu się. Do tego dochodzą symptomy niespecyficzne – utrata masy ciała, apetytu, ogólne osłabienie organizmu. Cechą charakterystyczną owsicy jest świąd występujący w okolicach intymnych. Dziecko często się drapie, wierci na krześle i ma trudności z zasypianiem z powodu aktywności owsików. Robaki widoczne są gołym okiem np. w kale. Rozpoznanie owsicy polega na zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego, wykonaniu badania podmiotowego oraz analizie laboratoryjnej/mikroskopowej próbki kału. Leczenie choroby nie jest trudne, aczkolwiek uciążliwe. Małemu pacjentowi podaje się leki, najczęściej mebendazol w dawce 100 mg, albendazol w dawce 400 mg lub pyrantel w dawce 11mg/kg masy ciała. Ponadto rodzice zobligowani są do dezynfekcji mieszkania, a zwłaszcza rzeczy osobistych należących do dziecka. Jeśli jaja owsików nie zostaną zniszczone, do zakażenia może dojść od nowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz