Artykuł sponsorowany

Leczenie anginy w centrum medycznym Enel-Med oddział Alfa Plaza

Leczenie anginy w centrum medycznym Enel-Med oddział Alfa Plaza

Centrum medyczne Enel-Med posiada kilka placówek w Gdyni. Jedna z nich znajduje się przy ulicy Batorego 28-32, na parterze budynku Alfa Plaza. Pacjentów przyjmują tu między innymi doświadczeni interniści, którzy w sezonie jesienno-zimowym, mają ręce pełne roboty. To okres największej zachorowalności na anginę. Dlaczego nie należy ignorować objawów tej choroby?

Krótka charakterystyka anginy

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Choroba może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Zdarza się, że wywołują ją również grzyby, najczęściej są to paciorkowce. Niezależnie od źródła zakażenia przebieg anginy wygląda podobnie. Jak informuje internista z centrum medycznego Enel-Med oddział Alfa Plaza:

„Zazwyczaj objawy choroby pojawiają się z dnia na dzień. Pacjenci skarżą się na bardzo silny ból gardła, który uniemożliwia im połykanie. Do tego dochodzi obrzęk gardła, rozpulchnienie migdałków podniebiennych i wysoka gorączka. W przypadku anginy bakteryjnej na migdałkach pojawia się biały nalot, czego nie doświadczymy, chorując na anginę wirusową. Oprócz tego może wystąpić też kaszel, katar oraz ból głowy i mięśni”.

Czy angina jest zakaźna?

Anginą można się zarazić. Choroba w postaci wirusowej rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z wydzieliną chorej osoby. Potrzeba od 1 do 6 dni, by u osoby zdrowej pojawiły się pierwsze objawy anginy wirusowej. Jeżeli zaś mowa o anginie bakteryjnej, to tu zakażenie następuje zwykle po bezpośrednim kontakcie z zarażonym pacjentem. Inkubacja choroby trwa wówczas od 12 godzin do 4 dni. Początkowe objawy anginy często mylone są z grypą, dlatego też pacjenci próbują zwalczyć je przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Trzeba zaznaczyć, że owe preparaty jedynie łagodzą przykre dolegliwości i chwilowo poprawiają samopoczucie. Rozpoznanie i leczenie anginy to zadanie dla specjalisty. Nie warto więc odkładać wizyty w przychodni na ostatnią chwilę. W centrum medycznym Enel-Med oddział Alfa Plaza internista często przyjmuje pacjentów jeszcze w dniu rejestracji.

Jak leczy się anginę?

Leczenie anginy uzależnione jest od postaci choroby. Jeśli powodem zachorowania są wirusy, terapia jest typowo objawowa. Lekarz ordynuje leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadku anginy bakteryjnej można zastosować antybiotyki, dzięki czemu choroba ustępuje szybciej. Nieleczona angina może dać różne groźne powikłania. Należą do nich między innymi ropne zapalenie zatok przynosowych, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsa. Pamiętajmy też, że przebieg anginy u dzieci jest gwałtowniejszy niż u dorosłych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz