Artykuł sponsorowany

Kursy kwalifikacyjne w szkołach jazdy

Kursy kwalifikacyjne w szkołach jazdy

Do wykonywania zawodu kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu nie wystarczy prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Aby móc legalnie dokonywać przewozów drogowych towarów lub osób, kierowca musi zdobyć wymagane kwalifikacje zawodowe. Co to znaczy w praktyce? Kierowca musi przejść dodatkowe szkolenia i zaliczyć końcowy egzamin kwalifikacyjny. Dowiedz się, gdzie możesz odbyć kurs.

Kwalifikacja wstępna i szkolenia kierowców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o transporcie drogowym, Prawo o ruchu drogowym) do wykonywania zawodu kierowcy na określonych typach pojazdów niezbędne jest uzyskanie karty kwalifikacji zawodowej. Kierowca, który nie posiada wymaganych uprawnień, nie może zostać zatrudniony – nawet jeśli wykonywał zawód przed zmianą przepisów i wprowadzeniem obowiązku posiadania karty kwalifikacji zawodowej. W związku z tym kierowcy, którzy uzyskali

  • prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku
  • prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku

są zobowiązani do odbycia kursu w zakresie kwalifikacji wstępnej, wstępnej przyspieszonej, wstępnej uzupełniającej lub wstępnej uzupełniającej przyspieszonej i zaliczenia egzaminu państwowego. Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy przed wymienionymi terminami, zobowiązani są odbyć szkolenie okresowe.

Gdzie zrobić kurs kwalifikacji i szkolenia okresowe?

Kształceniem kierowców mogą zajmować się szkoły publiczne i niepubliczne. Z tej pierwszej możliwości korzystają właściwie wyłącznie uczniowie szkół branżowych. Zdecydowana większość kierowców korzysta z oferty szkół niepublicznych. Organizacją kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla kierowców oraz szkoleń okresowych zajmują się niektóre szkoły jazdySzkoła Kierowców OGNIWO w Gorzowie Wielkopolskim jest prekursorem takich kursów w województwie lubuskim.

– Kurs kwalifikacji wstępnej to w dużej mierze zajęcia teoretyczne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taka forma nauki nie jest szczególnie interesująca dla kursantów, dlatego staramy się urozmaicić zajęcia, by były jak najbardziej atrakcyjne i angażujące. Wiedza, którą przekazujemy kursantom, jest nie tylko potrzebna do bezpiecznej i pewnej jazdy, ale też do zaliczenia egzaminu. Teorii nie da się przeskoczyć, ale z nami można ją „przełknąć” – zapewnia jeden z instruktorów OGNIWA.


Bez względu na to, kto jest organizatorem kursu, szkolenie musi realizować określony program nauczania; w przeciwnym razie kierowcy nie mieliby szansy na zdanie egzaminu końcowego. Przy wyborze szkoły kierowców najważniejsza jest jakość kształcenia, na którą wpływają przede wszystkim doświadczenie, wiedza i kompetencje pedagogiczne instruktorów. Zapisując się na kurs kwalifikacji wstępnej, warto sprawdzić, jak długo dana szkoła działa na rynku i od jak dawna zajmuje się kształceniem kierowców zawodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz