Artykuł sponsorowany

Kto może rozliczać się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego?

Kto może rozliczać się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego?

W polskim prawie podatkowym dostępne są obecnie trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej — na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w której stawki wynoszą 17% lub 32%, według stawki liniowej oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. O ile w przypadku dwóch pierwszych z nich nie istnieją niemal żadne ograniczenia, o tyle nie każdy może rozliczać się z urzędem skarbowym na podstawie ryczałtu. 

Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to jedyna forma opodatkowania przychodów, w której podstawą wyliczeń należnego podatku dochodowego jest osiągnięty przychód wraz z uwzględnionymi ulgami i odliczeniami, ale bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego brane są pod uwagę przychody przedsiębiorstwa, a nie dochody. Taka forma opodatkowania jest więc korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie mają wcale lub mają bardzo niskie koszty w firmie. 

Kto może skorzystać z rozliczeń podatkowych na zasadzie ryczałtu?

Z możliwości rozliczania się z fiskusem za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego skorzystać mogą:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, 
  • osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu lub dzierżawy,
  • osoby duchowne,
  • spółki cywilne i jawne, w których jeden ze wspólników jest osobą fizyczną. 

W każdym przypadku, aby móc wybrać tę formę opodatkowania, ich przychody w poprzednim roku nie mogą jednak przekraczać 2 milionów euro. 

Jakie są stawki ryczałtu w 2022 roku?

Wyliczenia wysokości należnego podatku dochodowego wykonywane przez biura księgowe, takie jak Rzetelne Księgi, w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego dokonywane są na podstawie stawek ryczałtowych. Nie są one jednak jednakowe dla każdego rodzaju działalności, wynoszą wobec tego między innymi:

  • 17% przychodów dla wolnych zawodów,
  • 15% przychodów dla niektórych usług niematerialnych,
  • 10% przychodów dla usług związanych z kupnem i sprzedażą nieruchomości,
  • 8,5% przychodów dla działalności usługowych, w tym gastronomicznych sprzedających napoje o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz umów najmu do kwoty 100 000 zł,
  • 5,5% przychodu dla robót budowlanych. 

Od 2022 roku dodano także nowe stawki takie jak 12% przychodów dla usług w obszarze IT, czy też 8,5% przychodów dla wolnych zawodów świadczących usługi edukacyjne. Pełen wykaz stawek ryczałtu dostępny jest natomiast w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz