Artykuł sponsorowany

Kto może korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego?

Kto może korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego?

Polskie prawo przewiduje dla przedsiębiorców kilka form opodatkowania, a przy tym możliwość wyboru tej, która w określonych warunkach jest dla nich najkorzystniejsza. Nie każda metoda rozliczania podatku dochodowego jest dostępna dla każdej firmy, ale istnieje pewna dowolność. Jedną z form opodatkowania jest zryczałtowany podatek dochodowy. Dowiedz się, na czym polega i kto może z niej korzystać.

Czym jest zryczałtowany podatek dochodowy

Ryczałt to jeden ze sposobów rozliczania podatku dochodowego. Polega on na liczeniu opodatkowania od całego przychodu, bez pomniejszania go o koszty uzyskania. To rozwiązanie atrakcyjne z punktu widzenia podatnika, nie dla każdego jednak dostępne. Nie wszystkich przedsiębiorców, którzy mogą z tej formy korzystać, obowiązuje też ta sama stawka ryczałtu. Zgodnie z przepisami polskiego prawa zryczałtowany podatek dochodowy dotyczy osób fizycznych, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy oraz innych umów o zbliżonym charakterze, a także osób duchownych prawnie uznanych wyznań. Forma ta nie będzie dostępna jednak podatnikom, którzy w ramach prowadzonej działalności zawarli porozumienia ze swoimi kontrahentami oraz prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej.

Pełna lista przypadków, w których nie można korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego, zawarta jest w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Znajdziemy na nie niej między innymi:

  • usługi związane z leśnictwem;
  • usługi ogólnobudowlane;
  • usługi pośrednictwa w sprzedaży maszyn i urządzeń przemysłowych;
  • usługi agencji informacyjnych;
  • apteki;
  • udzielanie pożyczek pod zastaw;
  • działalność w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w ustawie;

Przed podjęciem decyzji o wyborze formy opodatkowania dobrze jest skonsultować się z doradcą podatkowym takim jak Witold Missala. Pozwoli nam to określić, czy ten sposób rozliczeń jest w naszej sytuacji optymalny lub w ogóle możliwy.

Jak poprawne rozliczyć podatek

Rozliczenie poprzez ryczałt wymaga zastosowania jednej z określonych w ustawie stawek. Ich wysokość zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Najwyższa, wynosząca 20%, stawka ryczałtu dotyczy osób wykonujących wolne zawody. Stawkę o wysokości 17% zapłacą osoby świadczące między innymi usługi:

  • związane z doradztwem sprzętu komputerowego;
  • wynajmu i dzierżawy (samochodów osobowych, motocykli, kontenerów itp.);
  • pośrednictwa sprzedaży hurtowej;
  • fotograficzne.

Stawka 15,5% zarezerwowana jest dla podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, jeżeli roczne dochody przekraczają 100 000 złotych. Zryczałtowany podatek dochodowy o stawce 10% obejmuje osoby czerpiące korzyści majątkowe z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości, ale tylko jeśli spełniają one kryteria wskazane w ustawie. Stawka 8,5% dotyczy na przykład osób świadczących usługi wychowania przedszkolnego, prowadzących działalność gastronomiczną. 5,5% to wysokość stawki obowiązującej między innymi w zakresie przewozów ładunków. 3% dotyczy handlu, działalności rybaków morskich czy usług związanych z produkcją zwierzęca, natomiast 2% to ryczałt przeznaczony dla podatników, których przychody pochodzą ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz