Artykuł sponsorowany

Klawiatury membranowe – co warto o nich wiedzieć i gdzie się je stosuje?

Klawiatury membranowe – co warto o nich wiedzieć i gdzie się je stosuje?
Klawiatury membranowe (foliowe) od dłuższego czasu są nieodłącznym elementem urządzeń elektronicznych. Powszechne ich zastosowanie wynika ze stosunkowo niskiej ceny oraz możliwości użytkowania w trudnych warunkach (np. duża wilgotność, wysoka temperatura). Ponadto spełniają szereg wymagań technicznych, eksploatacyjnych i estetycznych, których nie są w stanie zapewnić klawiatury mechaniczne. Nakładki graficzne na klawiatury membranowe umożliwiają dostosowanie rozkładu miejsc na wyświetlacze i przyciski oraz wyglądu naklejki do swoich potrzeb, a przez to zindywidualizowanie swojego produktu. Co zatem warto wiedzieć o klawiaturach membranowych?

Klawiatury membranowe a kwestia wytrzymałości

Oczywiście pierwszym czynnikiem, o który trzeba zadbać, projektując i wykonując klawiatury dla przemysłu, jest ich wytrzymałość. Bardzo często są one narażone na zagrożenia związane z wysoką temperaturą, wilgocią, a także z różnego rodzaju chemikaliami. Aby sprostać wymaganiom wszystkich nawet najbardziej wymagających klientów, klawiatury membranowe, nazywane również foliowymi, wytwarzane są przede wszystkim z myślą o tych właśnie aspektach. Skutecznie pełnią swoją funkcję w temperaturach od -40 do 70 stopni Celsjusza, a ponadto, cechują się świetnymi parametrami, jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia mechaniczne, ze szczególnym uwzględnieniem ścierania.

Grubość klawiatury standardowo wynosi od 0,6 do 1,3 mm, choć gdy zaistnieje taka potrzeba, najlepsi producenci tacy jak firma Makot, są w stanie dopasować ją do indywidualnych wymagań odbiorcy ostatecznego. Warto również wspomnieć o tym, iż maksymalna wilgotność, w jakiej mogą pracować klawiatury membranowe, wynosi aż 98%. Z jakich materiałów wykonuje się najwyższej jakości klawiatury membranowe?

Klawiatury membranowe – z czego się je robi?

Aby móc zagwarantować swoim produktom jak najdłuższą żywotność, do produkcji klawiatur membranowych zasadniczo stosuje się 2 rodzaje materiałów. O czym konkretnie mowa? Pierwszym z nich jest bardzo wytrzymały poliwęglan, którego powierzchnia może zostać wykończona zarówno na połysk, jak i na mat. Jeżeli zaś chodzi o drugi materiał, to jest nim poliester, który ze względu na uniwersalność zastosowań, zdążył już udowodnić swoje bardzo cenne właściwości. Przyciski, znajdujące się na klawiaturach mogą być zupełnie płaskie, z tłoczoną obwódką oraz całkowicie wytłoczone.

Choć nie wyda się to tak oczywiste, bardzo istotną rolę odgrywają również części nakładek graficznych znajdujące się nad wyświetlaczami i diodami („okienka”), które muszą być przede wszystkim bardzo czytelne. Jeżeli zaś chodzi o wykonywane w klawiaturach membranowych okienka, to dla elementów LED zaleca się używanie filtrów neutralnych lub szarych, które nie powodują zmniejszenia kontrastu, a dla elementów LCD filtry niebieskie, czarne i czerwone z różnym współczynnikiem transmisji światła.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz