Artykuł sponsorowany

Kinesiology Taping – na czym polega, wskazania i efekty

Kinesiology Taping – na czym polega, wskazania i efekty

Rehabilitacja przy wykorzystaniu specjalnych plastrów dynamicznych cieszy się ogromną popularnością już od lat. Wszystko dlatego, że jest to metoda nieinwazyjna, a jednocześnie przynosząca widoczną poprawę w leczeniu urazów oraz redukująca dolegliwości bólowe. Sprawdź, na czym polega technika Kinesiology Taping, w jakich sytuacjach z niej korzystać i co najważniejsze czy pomaga.

Czym jest Kinesiology Taping?

Kinesiology Taping, czy inaczej kinesiotaping lub plastrowanie dynamiczne jest jedną z metod rehabilitacji, która równie często, jak samodzielnie jest też wykorzystywana jako uzupełnienie innych technik fizjoterapeutycznych. Polega na oklejeniu konkretnych części ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami. Dzięki wykonaniu z bawełny z domieszką elastanu ich właściwości, takie jak rozciągliwość, grubość i ciężar są zbliżone do właściwości ludzkiej skóry, co nie ogranicza zakresu ruchów. Oprócz tego odznaczają się przepuszczalnością powietrza i wodoodpornością.

Wskazania do stosowania kinesiotapingu

Ze względu na swoje właściwości oraz działanie Kinesiology Taping można stosować na różnorodne dolegliwości zarówno sporadyczne, jak i przewlekłe, a także praktycznie na wszystkie części ciała. Plastry zazwyczaj wykorzystuje się w fizjoterapii ortopedycznej, sportowej, przeciwbólowej oraz pooperacyjnej. Najczęstsze wskazania do zastosowania metody to m.in.:

  • dolegliwości bólowe – o podłożu zwyrodnieniowym, po przebytych operacjach, reumatyczne,
  • kontuzje – np. skręcenia i zwichnięcia stawów, uszkodzenia mięśni lub więzadeł, obrzęki,
  • przyspieszenie procesu gojenia,
  • nadwyrężone, zbyt napięte mięśnie,
  • leczenie blizn, rozstępów, krwiaków,
  • korekcja wad postawy,
  • zmniejszenie ryzyka ewentualnej kontuzji.

Jakie są rezultaty stosowania plastrów?

Plastry naklejane na wybraną część ciała delikatnie podnoszą skórę, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń między nią a mięśniami. W efekcie tego zmniejsza się napięcie skóry oraz nacisk na receptory bólowe, co znacznie redukuje odczuwanie bólu. Ponadto plastry mają wpływ na poprawę mikrokrążenia krwi oraz limfy, a także pobudzają proces leczenia. Znacznie szybciej następuje regeneracja mięśni, wchłanianie krwiaków, czy też zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych. Jednak kluczowe dla poprawnego przebiegu procesu leczenia jest właściwe naklejenie plastrów. Dlatego nie powinno się robić tego samodzielnie, a u fizjoterapeuty. Specjaliści z Przychodni Rehabilitacyjno-Sportowej DORSALIS w zależności od dolegliwości oraz jej lokalizacji, dobiorą odpowiedni rodzaj plastrów, jak i technikę ich aplikacji. Dodatkowo wybierając usługi doświadczonych fizjoterapeutów, możemy mieć  pewność, że taśmy utrzymają się przez dłuższy czas. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz