Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonać badanie urodynamiczne w gabinecie urologicznym Pawła Pilcha?

Kiedy wykonać badanie urodynamiczne w gabinecie urologicznym Pawła Pilcha?

Nietrzymanie moczu lub zaburzenia związane z jego oddawaniem to dla wielu osób wstydliwy problem. Nie można jednak go bagatelizować, ponieważ może być objawem różnych chorób, których leczenie można podjąć. W tym celu niezbędne staje się jednak przeprowadzenie dobrej diagnostyki. Pomoc w takiej sytuacji znajdziemy między innymi w gabinecie urologicznym Pawła Pilcha w Krakowie.

Specjalista w dziedzinie urologii

Podobnie jak innych problemów zdrowotnych, tak również kłopotów z oddawaniem moczu nie należy lekceważyć. Może to być objaw różnych schorzeń, jednak te wymagają bezsprzecznie profesjonalnej diagnostyki. Ta jest możliwa w prywatnym gabinecie urologicznym Pawła Pilcha, który znajduje się w Krakowie. Jako absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2015 roku zdobył tytuł specjalisty z dziedziny urologii. Aby skutecznie pomagać swoim pacjentom, nieustannie poszerza swoje kompetencje w ramach kursów oraz kongresów. Ponadto nowoczesne wyposażenie gabinetu umożliwia przeprowadzenie wielu badań w celu postawienia trafnej diagnozy. Poczynając od podstawowego USG jąder, prostaty, układu moczowego, poprzez cystoskopię, aż po badanie uroflowmetryczne czy urodynamiczne. Na czym polega ostatnie z wymienionych i kiedy trzeba je przeprowadzić?

Wskazania do badania urodynamicznego

Cel tego rodzaju diagnostyki stanowi ocena prawidłowej pracy cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. Jest ono ostatnim elementem, jeśli chodzi o znajdowanie przyczyny zaburzeń w oddawaniu moczu. Poprzedza je ultrasonografia układu moczowego. Jej wyniki pomagają w interpretacji wyników urodynamiki. Pacjent nie może być w trakcie infekcji dróg moczowych w związku z czym wymagane jest wykonanie posiewu moczu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że to właśnie ich częste nawroty stanowią wskazanie do przeprowadzenia takiej diagnostyki. Ponadto zaleca się je między innymi przy:

  • wysiłkowym nietrzymaniu moczu,

  • naglącym parciu,

  • wydłużonej mikcji,

  • zbyt częstym lub zbyt rzadkim oddawaniem moczu.

Przebieg diagnostyki urodynamicznej

Aby uzyskane wyniki były miarodajne, należy odpowiednio przygotować się do badania. W tym dniu należy utrzymać lekkostrawną dietę, wypróżnić się w razie potrzeby oraz wypić co najmniej pół litra wody. Choć urodynamika nie należy do najprzyjemniejszych, to nie jest jednak bolesna. Lekarz urolog Paweł Pilch zawsze dba o komfort swoich pacjentów podczas przeprowadzanych badań. Diagnostyka wymaga założenia dwóch cewników oraz ewentualnie wykorzystania elektrod przylepianych do ciała. Osoba badana musi oddać mocz do urządzenia nazywanego uroflowmetrem – służy pomiarowi ilości i czasu mikcji. W kolejnych etapach lekarz uzyskuje informacje na temat czynności pęcherza podczas zbierania się w nim moczu, ciśnienia podczas jego wydalania – wydolności zwieraczy – a także aktywności mięśni wraz z nerwami, jakie znajdują się w okolicach krocza. Całość trwa maksymalnie 1,5 godziny, a badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz