Artykuł sponsorowany

Kiedy warto skorzystać z usług wykwalifikowanego dietetyka klinicznego?

Kiedy warto skorzystać z usług wykwalifikowanego dietetyka klinicznego?

Otyłość dotyka coraz większej liczby ludzi na świecie. Jest ona bardzo powszechna w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że ponad 50 % społeczeństwa krajów Europy zmaga się z nadwagą lub otyłością. Otyłość to nie tylko defekt wizualny. To przede wszystkim poważne schorzenie, które przyczynia się do rozwoju innych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory.

Skąd bierze się otyłość?

Otyłością określa się stan pacjenta, gdy indeks jego masy ciała tzw. BMI (body mass index) przekracza wartość 30 kg/m2. Istnieje możliwość obliczenia go samodzielnie, przy użyciu jednego z ogólnie dostępnych w Internecie kalkulatorów, lub wyliczyć podczas wizyty u dietetyka. Ta druga opcja dodatkowo umożliwia przeprowadzenie pogłębionej analizy procentowego składu ciała tj. stosunku masy tkanki tłuszczowej do mięśniowej i wody. Przyjmuje się, że nadwaga, a w konsekwencji otyłość, najczęściej spowodowana jest nieodpowiednio dobraną podażą kaloryczną. Oznacza to, że pacjent przyjmuje więcej kalorii, niż może spalić. Tempo przybierania na wadze zależy od dziennej ilości tej nadwyżki. Jednak nadmiar kalorii to nie wszystko. Często zaburzenia odżywiania mają podłoże hormonalne. Klasycznym przypadkiem jest insulinooporność, gdzie pacjenci skarżą się na trudności z utratą masy ciała mimo sumiennego stosowania diet niskokalorycznych. Kolejną przyczyną pojawienia się nadwagi mogą być nieregularnie spożywane posiłki, niewystarczająca ilość snu czy przewlekły stres. Jako bardzo istotny czynnik przyczyniający się do powstawania otyłości jest brak ruchu. Zaleca się aby zdrowy człowiek chcący utrzymać prawidłową masę ciała pokonywał dziennie dystans około 6 km. Lekarze podkreślają jednak, że sam ruch bez prawidłowej diety nie jest gwarancją utrzymania prawidłowej masy ciała. Ponadto dieta bogata w cukry proste może dawać efekty gromadzenia się tłuszczu w miejscach niewidocznych, takich jak organy wewnętrzne.


Gdzie szukać pomocy?

Co zrobić, gdy masa ciała była do tej pory prawidłowa i wzrosła o kilka kilogramów? Wiele osób próbuje poradzić sobie z problemem samodzielnie. Należy jednak uważać na tak zwany efekt jo-jo. Jest to stan, w którym pacjent po zakończeniu odchudzania powraca lub nawet przekracza początkową masę ciała sprzed odchudzania. Dzieje się tak często, gdy dieta układana jest samodzielnie, bądź co gorsza, zaczerpnięta z Internetu. Najczęściej takie diety mają źle dopasowaną podaż kaloryczną do konkretnego pacjenta. Tak więc nawet przy niewielkich nadwyżkach masy warto rozsądnie przystąpić do odchudzania. Najlepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty jakim jest dietetyk kliniczny. Lekarz oceni ogólny stan zdrowia pacjenta. Zaleci odpowiednie badania. Po wykluczeniu lub wyleczeniu chorobowego podłoża nadwagi czy otyłości wykwalifikowany dietetyk dobierze indywidualny plan żywieniowy. Plan opracowywany jest między innymi w zależności od ilości kilogramów, których pacjent chce się pozbyć. Najważniejsza w diecie jest wytrwałość. Ważna jest zatem osoba specjalisty który wspiera pacjenta podczas procesu odchudzania. Ważne jest również, by przygotowany jadłospis był nie tylko skuteczny, ale również zdrowy, smaczny i różnorodny. Na rynku dostępne są także tzw. zakupy z dietetykiem. Skorzystanie z tej usługi pozwala określić jakie produkty są zdrowe, jak czytać etykiety i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów na diecie.

Opracowanie:
Chorzów, Stefana Batorego 48 lok. 204
tel. 783 568 027
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz