Artykuł sponsorowany

Kiedy należy zdecydować się na wykonanie USG przezciemiączkowego u niemowląt?

Kiedy należy zdecydować się na wykonanie USG przezciemiączkowego u niemowląt?

W przypadku podejrzenia schorzeń neurologicznych u noworodków i niemowląt skuteczne rozwiązanie stanowi USG przezciemiączkowe, które jest w pełni bezpieczne oraz nieinwazyjne. Uzyskany obraz mózgowia pozwala wykryć między innymi wady wrodzone w jego obrębie, urazy powstałe w okresie prenatalnym i okołoporodowym, zmiany zapalne w obrębie opon mózgowych, guzy mózgu.

Czym jest ultrasonografia przezciemiączkowa?

Zgodnie z nazewnictwem jest to rodzaj badania diagnostycznego, które można wykonać bez obaw u bardzo małych pacjentów. Wykorzystuje się w tym celu aparat ultrasonograficzny, który nie imituje szkodliwego promieniowania, a jedynie fale ultradźwiękowe, umożliwiające uzyskanie obrazu mózgowia. To alternatywa dla tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, które wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego. To jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje się u nowo narodzonych dzieci ze względu na fakt występowania ciemiączka, czyli nieskostniałego fragmentu czaszki. USG przezciemiączkowe powinno się wykonywać jako badanie przesiewowe u wszystkich noworodków. Wszystkie oddziały neonatologiczne w kraju dysponują odpowiednim do jego przeprowadzenia sprzętem.

Do jakiego wieku wykonuje się badanie?

Warunkiem do jego zrobienia jest jeszcze niezarośnięte ciemię przednie lub tylne. Pierwsze zarasta między dziewiątym a osiemnastym miesiąca życia dziecka, natomiast tylne już w pierwszych sześciu lub ośmiu tygodniach. Najlepsze wyniki można otrzymać, wykonując USG jak najwcześniej, gdyż ta część główki jest jeszcze całkowicie wypełniona błoną łącznotkankową. Badanie cechuje się skutecznością do 6. miesiąca życia, potem ciemię przednie jest już zwykle za małe i obraz jest niemiarodajny. Jego profesjonalne wykonanie oferuje między innymi przychodnia pediatryczna Zdrowe Dziecko w Pruszkowie. W przypadku przeprowadzenia go zaraz po urodzeniu można skontrolować ewentualne wady, które powstały w okresie prenatalnym. Zwykle krwawienia w ośrodku nerwowym są widoczne kilka godzin po powstaniu, natomiast niedokrwienia z reguły dopiero po kilku tygodniach. Stąd też tego rodzaju diagnostyka jest niezwykle istotna już w pierwszych dniach życia.

Jakie są wskazania do USG przezciemiączkowego?

Taka diagnostyka sprawia, że można wykryć nie tylko stany wymienione powyżej, ale również inne patologie. Pozwala również ocenić położenie, echogeniczność oraz wielkość struktur anatomicznych, przepływy w naczyniach mózgowych  i poziom ciśnienia wenątrzczaszkowego. Badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe jest wskazane w szczególności w przypadku wcześniaków ze względu na większe narażenie na problemy neurologiczne. USG przeprowadza się w sytuacji podejrzenia wodogłowia lub zapalenia opon mózgowych. Wskazanie stanowi także zbyt niska lub zbyt wysoka masa urodzeniowa pacjenta, małe ciemiączko, jak również występujące podczas porodu niedotlenienie.

Opracowanie:
Pruszków, al. Armii Krajowej 34
tel. 22 729 07 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz