Artykuł sponsorowany

Kiedy i po co wykonuje się legalizację wag?

Kiedy i po co wykonuje się legalizację wag?

Legalizacja wag to pojęcie znane przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy wykorzystują te urządzenia w swojej działalności. Legalizacja i wzorcowanie tych urządzeń jest wymagane przepisami prawa, a ich nieprzestrzeganie może grozić karami. Kiedy powinno się przeprowadzać tego typu procedury, by nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności? Odpowiadamy.

Legalizacja i kalibracja wag – po co?

Dla większości konsumentów funkcja wag jest oczywista. Nie każdy zastanawia się jednak nad kwestią prawidłowości ich działania. Skąd wiadomo, że urządzenie zawsze wskazuje poprawne wyniki? Potwierdza to właśnie świadectwo legalizacji. Dzięki temu nie mają prawa wystąpić przekłamania w różnego typu transakcjach, w których masa towaru jest podstawą do obliczenia jego ceny. Zgodnie z ustawową definicją proces legalizacji polega na sprawdzeniu i poświadczeniu, że waga spełnia określone wymagania. Bezpośrednio powiązane z nim jest również pojęcie kalibracji (lub wzorcowania), które pozwala upewnić się, że urządzenie pomiarowe działa prawidłowo, tzn. jego wskazania odpowiadają faktycznej masie ważonych towarów.

Kiedy trzeba legalizować wagi?

Legalizacji podlegają wszystkie urządzenia pomiarowe wykorzystywane komercyjnie. Każda waga będąca w sprzedaży powinna mieć aktualne świadectwo legalizacji. Należy też je okresowo odnawiać – to warunek m.in. dla spełniania norm ISO. Konieczność przeprowadzenia kolejnej legalizacji wag zależy od daty jej produkcji (która jest tożsama
z datą wydania pierwszego świadectwa legalizacji). Wymogi prawne określają ważność świadectwa jako 4 lata wraz z rokiem produkcji. Oznacza to, że każda waga wyprodukowana w 2018 roku będzie musiała być poddana ponownej legalizacji przed
1 stycznia 2021.

Kto może dokonać wzorcowania i legalizacji wagi?

Legalizacji i kalibracji wag może dokonać każda firma posiadająca niezbędne uprawnienia. Przedstawiciele branży znajdują się w każdym większym mieści, np. we Wrocławiu jest to firma Kumiega Wagi. Wybór doświadczonego eksperta od legalizacji i kalibracji zagwarantuje pełną wiarygodność wykonywanych pomiarów, co zabezpieczy interesy firmy. Dodatkowe usługi w postaci dystrybucji oraz serwisu wag sprawią, że uzyskasz pewność co do tego, że zawsze korzystasz z najlepszego, w pełni sprawnego sprzętu. Legalizacji można też dokonać osobiście w Urzędzie Miar, jednak należy pamiętać, że wówczas waga nie zostanie skalibrowana, a jedynie sprawdzona. Jeśli nie przejdzie bardzo precyzyjnego testu dokładności, nie otrzyma świadectwa.

Legalizacja dotyczy zarówno prostych w budowie wag sklepowych, jak i dużych wag przemysłowych czy wag laboratoryjnych lub jubilerskich, które odznaczają się szczególną precyzją. Firma zajmująca się legalizacją przeprowadza cały proces samodzielnie, dokonując kalibracji wagi i odpowiedniego zgłoszenia w Urzędzie Miar, a także zapewniając urządzeniom odpowiednie oznaczenia. Usługa jest wykonywana z myślą o maksymalnej wygodzie zlecającego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz